WhatsApp, akıllı telefonlarda kullanılan arama, mesajlaşma ve haberleşme uygulamasıdır. Bu özelliklerin dışında uygulama içinde durum fotoğrafları veya videoları paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız durumlar 24 saat boyunca telefon rehberinizde kayıtlı olan ve telefon rehberinde kayıtlı olduğunuz kişiler tarafından izlenebilir. WhatsApp uygulaması içinde durumları indirme seçeneği yoktur. Ancak bir Android işletim sistemi bir telefonunuz var ise hiçbir programa ihtiyaç duymadan paylaşılan durumları indirebilirsiniz.

WhatsApp durum indirme işlemi için tek yapmanız gereken işlem, Android cihazınızın dahili olarak paylaşılan depolama alanından WhatsApp” klasörüne ulaşmak. Bu klasör varsayılan telefon ayarlarında kullanıcıdan gizlenir ama bu gizlilik ayarını ortadan kaldırmakta oldukça basittir. WhatsApp klasörüne ulaşmak ve durumları indirmek için haberimizin detaylarında bulunan adımları uygulayabilirsiniz.

WhatsApp durum indirme programsız nasıl yapılır?

WhatsApp durumları aslında uygulamaya giriş yaptığınız sırada telefonunuza indirilir ve dahili depo alanına kayıt edilir. Aslında yapacağımız işlem durum indirmeden çok durumları telefonunuz içinde bulmak olacaktır. Durumların kayıt edildiği klasör gizlilik ayarlarından gizlenmiş olabilir.

Telefonunuzun dahili depolama alanı her marka Android telefonlarda farklıdır, ancak oldukça birbirine benzer. Bu nedenden ötürü aşağıda göstereceğimiz adımlar telefonunuzda farklılık gösterebilir. (Örnek resimler POCO F3 telefonuna aittir.)

  • Dosya yöneticisi uygulamasını başlatın.
  • Dahili depolama alanına gelin.
  • “Android” klasörüne dokunun. (Ulaşmak istediğimiz “WhatsApp” klasörü, Android klasörünün bulunduğu dahili depolama alanında da olabilir. Bu nedenden ötürü Android klasörüne gitmeden önce “WhatsApp klasörüne göz atın.)

durum-gorme (1)

  • “Media” klasörünü açın.

durum-gorme (2)

durum-gorme (3)

  • “WhatsApp” klasörüne dokunun.

​​​​​​​durum-gorme (4)

  • “Media” klasörüne dokunun.

​​​​​​​durum-gorme (5)

  • “.Statuses” klasörünü açın. (Bu klasör gözükmüyor ise telefonunuzun gizli dosyalarını gösterme ayarını açmanız gerekir. Bu işlem için sağ üst tarafta bulunan üç noktaya tıklayınve açılan pencerede “Gizli dosyaları göster” dokunun, bu işlem bazı Android telefonlarda “Dosya yöneticisi” uygulamasının başında da bulunabilir.)

​​​​​​​durum-gorme (6)

  • WhatsApp’ta paylaşılmış olan durumlar bu bölümde bulunacaktır. Fotoğraf durumları JPG formatında, video durumları ise MP4 formatında kayıt edilir. Durumlara dokunarak açabilirsiniz. Ayrıca durumları farklı yere de taşıyabilirsiniz.

​​​​​​​durum-gorme (7)

Monitörün sesi nasıl açılır? Monitörün sesi nasıl açılır?

WhatsApp durumları bildiğiniz gibi 24 saat bittiğinde silinir. Uygulamadan silinen durumlar .Statuses” klasöründen de silinir. Bu nedenden dolayı durumları telefonunuzun başka depolama yerine taşımak silinmesini engeller.

Editör: Engin Çepnioğlu