Telefonlarda kullanılan uygulamaları farklı bir dilde kullanmak oldukça yaygın görülen bir davranıştır. Uygulama dili ana dilinizden farklı olabilir ve bu nedenden ötürü dil değişikliği yapabilirsiniz veya farklı bir dil öğrenme aşamasındasınızdır ve telefonunuzda kullandığınız uygulamaları öğrendiğiniz dile çevirmek istiyorsunuzdur. Dil değiştirme nedeniniz her ne olursa olsun çoğu mobil uygulamada mümkündür. Bazı uygulamalar telefonunuzun dilini kullanırken, bazı uygulamalar da uygulama içinde tercih edilen dili kullanır. WhatsApp mobil uygulaması da telefon dilini uygulama dili olarak kullanır, sadece desteklenen ülkelerde bulunan Android cihazlarda uygulama içinde dil değiştirme seçeneği bulunur.

TikTok veri tasarrufu yöntemi ile internet paketiniz bitmesin! TikTok ne kadar internet harcar? TikTok veri tasarrufu yöntemi ile internet paketiniz bitmesin! TikTok ne kadar internet harcar?

Telefonunuzda kullandığınız dil, WhatsApp uygulamasında da varsayılan olarak kullanılır. Bu nedenden ötürü WhatsApp dilinizi değiştirmek için telefon dilinizi değiştirmeniz gerekir. Telefon dilini, WhatsApp’ta kullanılan bir dile çevirdiğiniz zaman uygulama dili de değişir. WhatsApp, Andorid cihazlarda 60 dil, iPhone’larda ise 40’dan fazla dili destekler. Telefon dilinizi desteklenen dillerden birisine çevirmek WhatsApp dilinizi de değiştirecektir. WhatsApp dil değiştirme işlemi için haberimizin detaylarında bulunan adımları takip edebilirsiniz.

WhatsApp dil değiştirme Android işletim sisteminde nasıl yapılır?

Android işletim sistemi kullanan bir cihazda WhatsApp dilinizi değiştirmenin iki farklı yolu vardır. İlk yol telefonun dilini ayarlar kısmından değiştirmektir, telefon dili değiştirilince WhatsApp diliniz de değişecektir. Diğer yöntem ise desteklenen ülkelerde kullanılan Andorid cihazlarda uygulama içinde yapılan dil değiştirme işlemidir. Her iki yöntem aşağıdaki adımlarda tarif edilmiştir.

Telefon dili değiştirerek WhatsApp dilini değiştirme

 • Ayarlar uygulamanızı başatın.
 • “Ek ayarlar” seçeneğine dokunun. (Android işletim sistemi kullanan cihazınızın dil değiştirme işlemi marka ve modelinize göre değişiklik gösterebilir ama oldukça benzerdir. Örnekler POCO F3 cihazına aittir.)

telefon-dili-degistirme (1)

 • “Diller ve giriş” seçeneğine dokunun.

telefon-dili-degistirme (2)

 • “Diller” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​telefon-dili-degistirme (3)

 • Yeni dilinizi seçin.

​​​​​​​telefon-dili-degistirme (4)

 • Telefon diliniz değişecektir ve buna bağlı olarak WhatsApp diliniz de değişecektir.

WhatsApp uygulama içinden dil değiştirme

 • WhatsApp uygulamanızı başlatın.
 • Sağ üst köşede bulunan üç noktaya (diğer seçenekler) dokunun.

​​​​​​​whatsapp-dil-degistirme (1)

 • Açılan pencerede “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​whatsapp-dil-degistirme (2)

 • “Uygulama dili” seçeneğine dokunun. (Bu bölümde uygulama dili değiştirme seçeneği bulunmuyor ise Sohbetler kısmında olacaktır. Her iki kısımda da gözükmüyor ise desteklenmeyen bir ülkede olabilirsiniz veya uygulamanızı güncellemeniz tavsiye edilir.)

​​​​​​​whatsapp-dil-degistirme (3)

 • Tercih ettiğiniz dili seçin ve dokunun.

​​​​​​​whatsapp-dil-degistirme (4)

 • WhatsApp uygulamanızın dili değişecektir.

Uygulama içinde yapacağınız dil değişikliği ile telefon dilinizi değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bu sayede uygulama diliniz tercih ettiğiniz dil olurken, telefon diliniz farklı olabilir.

WhatsApp dil değiştirme iPhone’da nasıl yapılır?

iOS işletim sistemi kullanan bir cihazınız var ise WhatsApp uygulamanızın dilini değiştirmek için telefon dilinizi değiştirmeniz gerekir. Telefon dilinizi değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • iPhone’da Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge > iPhone Dili’ne gidin. Bir dil seçin ve ardından Değiştir: {dil} seçeneğine dokunun.

Telefon diliniz değişecektir ve bu bağlamda WhatsApp uygulamanızın dili de değişecektir. WhatsApp uygulaması içinde dil değiştirmek iPhone’larda mümkün değildir. Bu nedenden ötürü uygulama dilini sadece telefon dilini değiştirerek yapabilirsiniz.