Süreyya Hanım’ın muhteşem değişimi: Audi’de logo değiştirme akımına katıldı Süreyya Hanım’ın muhteşem değişimi: Audi’de logo değiştirme akımına katıldı

Arabanızın sadece çok sarhoş olup olmadığınızı ya da uykulu ya da dikkatinizin dağılmış ya da başka bir şekilde engellenmiş olduğunuzu söylemediğini, aynı zamanda aracı tam anlamıyla durdurabildiğini hayal edin.

Volvo, şirketin 2030 yılına kadar tamamen elektriki otomobillere geçişine hazırlanırken, Kasım ayı başlarında piyasaya çıkacak olan yeni amiral gemisi elektrikli SUV'si EX90'ın havalı bir özelliğini duyurdu: 'Sürücü Anlama Sistemi'

Sürücü Algılama Sistemi, Volvo'nun ışık algılama ve mesafe (LIDAR) sensörleri için planladığı en ilginç kullanımlardan birisi. Sürücülerin gözleri sürüş için uygun olup olmadıkları yönünden incelenecek ve yardıma ihtiyacı olup olmadıkları bu sensörlerle belirlenecek. 

Ekstra akıllı araba, sensörleri sürücünün sarhoş olduğunu tespit ederse önce sürücüye bir dizi uyarı verecek ve ardından arabayı yavaşlatmaya devam edecek ve sonunda durduracak ve sorun devam ederse dörtlüleri yakacak.

032119-wabc-volvo-cameras-img

Volvo güvenlik uzmanı Emma Tivesten yaptığı açıklamada, "Araştırmamız, sürücünün nereye baktığını ve gözlerinin ne sıklıkta ve ne kadar süreyle kapalı olduğunu gözlemleyerek, sürücünün durumu hakkında çok şey söyleyebileceğimizi gösteriyor. Hesaplamalarını araştırma bulgularımıza dayandıran algılama sistemi, otomobillerimizin, sürücü yeteneğinin, belki de uyuşukluk, dikkat dağınıklığı veya diğer dikkatsizlik nedenlerinden dolayı bozulup bozulmadığını belirlemesine ve duruma en uygun şekilde ekstra yardım sunmasına olanak tanıyor." dedi.

Açıklamada belirtildiği gibi, farklı göz davranışları arabanın farklı durumlarını gösterebilir ve bu da sürücüyü buna göre uyaracaktır. Örneğin, sürücü "yola çok az bakıyorsa", sürüş sırasında mesajlaşıyor olabilir, ancak "çok fazla" odaklanıyorsa, düşüncelere daldıklarını ve kaybolduklarını gösterebilir. 

LIDAR, Tesla CEO'su Elon Musk teknolojiyi küçümsediği için kötü bir üne kavuşmuş olsa da , Volvo, The Verge'in belirttiği gibi  , uzun süredir dikkati dağılmış veya bozulmuş sürüşten kaynaklanan kazaları engellemek için kullanmakla ilgileniyor.

Sistemin sarhoş sürücülerin azaltılmasında gerçekten yardımcı olup olmadığını yalnızca yolda geçen zaman gösterecek. Olursa, ancak diğer EV üreticilerinin bu teknolojiyi takip etmesini umabiliriz.