Volkswagen 2020 yıllında Çin’de başlattığı uçan araç çalışmalarının meyvesini toplamaya başlıyor. Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkardıkları dikey kalkış ve iniş yapabilen elektrikli bir uçan taksi yapmayı başardılar. eVTOL adı ile tanıttıkları uçan taksi 2023 yıllının sonunda piyasaya çıkması bekleniyor.

Yeni nesil bir prototip olan eVTOL’un tanıtımı, Çin’in kaplan yılına denk gelmesinden ötürü siyah ve altın renklerine boyandı ve ismi “Uçan Kaplan” olarak adlandırıldı.

2022-08-01 08_58_30-Window

Arkasında İngiltere merkezli Tangerine ve Çin merkezli Sunward firmalarının da olduğu uçan araç, elektrikli birçok motor ile oldukça sesiz çalışması ve güvenlik açısından oldukça gelişmiş olması planlanıyor. Piyasaya sürülecek modelin 200 km uçuş menzili, 4 yolcu, bagaj ve 1 pilot taşıma kapasitesi olması planlanıyor. Elektrikli uçan taksimiz ticari hayatına 2024 yıllında başlaması bekleniyor.

Çin’in mega kentlerinde ve şehirlerarası ulaşımda büyük bir rol oynayacağı ve trafik sorununun gelecekte azaltılmasında büyük bir avantaj sağlayacağı dile getirildi. eVTOL elektrikli aracımız için Çinli VIP müşteriler şimdiden sıraya girmiş durumda. Ticari olarak hayata geçtikten sonra bir süre sadece zengin insanlara hizmet edeceği ön görülüyor.

2022-08-01 08_58_49-Window

Toyota, o arabasını müşterilerinden geri satın alacak! Toyota, o arabasını müşterilerinden geri satın alacak!

eVTOL elektrikli uçan taksisi ile Volkswagen, hava taşımacılığında devrim niteliğinde bir adım atacağını ve normal toplu taşımların önüne geçeceğini düşünüyor. Peki, siz bu uçan araçlar ve hava taşımacılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.