Pandemi ile birlikte hayatımıza giren evden çalışma, evden eğitim, evden sipariş derken neredeyse her şeyimi bilgisayarımızın başında halleder hale gelmiştik. Dünya zamanla eski haline dönmeye başlasa da hâlâ evden çalışmaya devam eden insanlar var. Evden çalışma koşulları ile birlikte sürekli çevrimiçi toplantılara, Zoom görüşmelerine katılıyoruz. Peki evimizdeki imkanları kullanarak bu görüntülü görüşmelerde nasıl daha iyi gözükürüz? Size çok basit yöntemler ile çevrimiçi toplantılarda, görüntülü görüşmelerde daha iyi gözükmenizi sağlayacak 5 öneride bulunacağız.  Unutmayın bunlar sadece toplantılarınız için geçerli değil, kamera kullandığınız neredeyse bütün koşullarda geçerli.

1- En önemlisi: Işık

Kamerada daha iyi gözükmenizin en önemli faktörlerinden biri de ışıktır. Eğer güneşli bir gündeyseniz perdelerinizi açık ve doğal ışığın içeriye girmesine izin verin. Burada en önemli şey ise ışığın yüzünüze vurması. Işığın doğrudan kameraya doğru vurması yani ışık kaynağına sırtınızı çevirmeniz sizin için daha kötü bir deneyime yol açacaktır.

Netflix profil transferi nasıl yapılır? Bilgileri yeni hesaba aktarma Netflix profil transferi nasıl yapılır? Bilgileri yeni hesaba aktarma

Işık kaynağını her zaman karşınıza alın. Eğer gün ışığı yoksa ışık kanyağınızı da tam önünüze ya da en fazla 45 derece açıyla önünüze koyun. Unutmamakta fayda var; bilgisayarınızın ekranı da bir ışık kaynağı olarak kullanılabilir. Ekranınızın parlaklığını artırarak ve ekrandaki görüntüyü beyaz renk ağırlıklı seçerek ekstra ışık elde edebilirsiniz.

2- Kameranız göz hizasında olsun

Kameranız eğer çok yukarıda veya çok aşağıdaysa bu karşınızdaki insanlarda kötü bir görüntü oluşturacaktır. Bu nedenle kkameranızı her zaman göz hizanızda bulundurun. Eğer bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız altına kitaplar koyarak kamerayı gözünüzün hizasına getirebilirsiniz. İnsanların size yukarıdan veya aşağıdan bakıyormuş gibi hissetmelerini istemezsiniz.

3- Toplantıdan ya da görüşmeden önce kameranızı ve mikrofonunuzu test edin

Eğer bir toplantıya ya da görüntülü görüşmeye katılacaksanız her şeyden önce kameranızın ve mikrofonunuzun doğru çalıştığından emin olun. Zoom gibi uygulamalar arama başlamadan önce size videonuzun bir önizlemesini gösterir. Eğer bu seçeneği aktif ederseniz her arama öncesinde bir önizleme açılır ve her şeyin düzgün olduğunu burada kontrol edebilirsiniz. Skype'ta zaten bu özellik varsayılan olarak gelmektedir.

4- Sessiz bir yer ve iyi bir kulaklık

Çevremizdeki sesler üzerinde her zaman çok fazla bir kontrole sahip olamayabiliriz ancak bir arama gerçekleştirecekseniz en sessiz yeri seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca eğer iyi bir mikrofonlu kulaklığa sahipseniz bunu tercih edin. Çünkü çoğu zaman kulaklığınızın mikrofonu bilgisayarın mikrofonundan daha kaliteli olacaktır. Çoğu video konferans uygulamasının ayarlarında mikrofonunuzu test etmek için bir araç bulunur ve burada elinizdeki mikrofonları test ederek en iyisini seçebilirsiniz. Ayrıca toplantı sırasında konuşmadığınız süreçte mikrofonunuzu açık tutmayın. Sadece konuştuğunuz sırada mikrofonunuzu açın. Böylece çevrenizdeki sesler en az şekilde karşı taraftakilere ulaşacaktır. Üst katta bir tadilat ya da çocuk ağlamasının ne zaman başlayacağı belli olmuyor...

5- Rahat bir ortam yaratın

Eğer bir toplantıda bulunacaksanız muhtemelen uzun bir süre boyunca oturmanız gerekecek. Bu yüzden rahat bir oturma şekli ve yer seçin. Eğer laptop kullanıyorsanız şarj aletinizin takılı olduğundan emin olun. Toplantının ortasında bilgisayarınızın kapanmasını istemezsiniz. Son olarak da yanınıza su, çay ya da kahvenizi alırsanız sizin için oldukça keyifli bir toplantı olabilir.