NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor! NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor!

Elon Musk'ın 2021 AI Day etkinliğinde sahneye çıkıp kostum giymiş bir çalışanı bize gösterip onun bize bir insansı robot olacağını söylemesini daha dün gibi hatırlıyoruz. Gerçekten o gün geldi ve Tesla'nın sahnesinde bu kez mekanik bir insansı robot vardı.

Tesla CEO'su Elon Musk , bazı AI (yapay zeka) yazılımlarını ve sensörlerini otomobillerinin Autopilot sürücü yardım özelliklerinden alan, insansı bir robot olan "Optimus"un bir prototipini tanıttı. Tesla'nın 2022 AI Day etkinliğinin sunumunda konuşan Elon Musk, geçtiğimiz yıl sahneye kostum içinde bir adam çıkardıklarını ancak bugün daha etkileyici bir şeyle karşımızda olduğunu söyledi.

Musk'a göre insansı robotun prototipi canlı olarak gösterilenden daha fazlasını yapma kapasitesine sahip. Ayrıca Optimus, ilk kez dün gece bir bağlantı olmadan çalıştırılarak sahneye çıkarıldı. Fiyat olarak muhtemelen 20.000 dolardan daha düşük bir etkietle kullanıcılara sunulacağını düşündüğünü belirten Musk, Soru-Cevap oturumunda Tesla'nın elektrikli arabalar için kullandığı sistemlerin, robotu yapmalarındaki süreçte kendilerine çok yardımcı olduğunu da ekledi. Tesla otomobillerinde kullanılan teknolojileri, robotun yapay zekası ve aktüatörlerini oluşturmada kullandıklarını söyledi. Bu sayede robotların Tesla fabrikalarında test edilerek üretime sokulmaları daha da kolay olacak.

380a4300-4127-11ed-bd77-0bb89614913f

Etkinliği başlatan CEO Elon Musk, robotun erken bir geliştirme platformu prototipi ile hemen sahneye çıktı. Robotun tasarımı, aktüatörleri gösterebilmek için herhangi bir dış panele sahip değildi. Optimus, Boston Robotics'in robotlarından olan Atlas'ın usta akrobasi hareketlerini sergilemekten oldukça uzak görünen, yavaş ve ağır hızda hareket eden bir robot gibi görünüyor.

Musk, robotlarının diğer insansı robotlardan farkını, Optimus'un seri üretime hazır olan, milyonlarca kişiye satılacak bir kapasiteye sahip olması olduğunu belirtti. Daha önce de belirttiğimiz gibi ilk kez kablolar olmadan çalıştırılan prototip, sahnede bir kazaya uğratılmamak adına çok fazla hareket ettirilmek istenmedi. Daha sonra robotun, kutuları toplamak gibi bazı görevleri yerine getirdiği birkaç video klip gösterildi. 

teslarobot

Ardından Tesla'nın ekibi, gövdesi tamamen monte edilmiş ancak tamamen işlevsel olmayan Optimus'un "üretime çok yakın" bir versiyonunu gösteren başka bir prototip çıkardı. Bu robot izleyiciye el sallayarak bileğinin sahip olduğu hareket kapasitesini gösterdi. Musk, bu birimin aktüatörleri, pil takımını ve diğer her şeyi içerdiğini, ancak hala "yürümeye tam olarak hazır olmadığını" belirtti. 

Sunulan ilk robotun sadece son altı ayda geliştirildiğini açıklayan şirket, önümüzdeki süreç içerisinde prototip bir sürümden çalışan bir tasarıma geçiş için yaşadıkları engelleri aşmayı planlıyor.

teslabot

Tesla Optimus insansı robotunun özellikleri

Tesla'nın insansı robotu 2.3kWh değerinde bir bataryaya sahip. Tesla SoC birimi üzerinde çalışan robot Wi-Fi ve yüksek hızlı kablosuz internet LTE bağlantısına da sahip. Robotun elleri, bilekleri ve dizleri gibi eklemlerini hareket ettirmek için yalnızca 6 farklı aktüatör kullanılan bir tasarıma odaklanılmış. Mühendisler, robotun ellerinin  "Biyolojik İlhamlı Tasarım"dan yola çıkılarak yapıldığını, bu sayede çeşitli şekil ve büyüklüktei nesneleri toplamak, çantaları taşımak, küçük ve kırılabilir eşyalar üzerinde 'hassas bir tutuşa' sahip olmak gibi önemli özelliklere sahip olduğunu belirtti.

teslaoptimusrobot

Tesla'nın Otopilot yazılımı, arabalardan bu robota taşındı ve yeniden düzenlendi. Şirket, gerçek insan hareketlerini motion capture ile robota aktardı ve bunları tekrar etmesini sağladı. Daha sonra bunları çevrimiçi hareket adaptasyonu sayesinde sert olmadan yumuşak bir şekilde yapması sağlandı. 

Elon Musk, robotlarının medeniyet için temel bir dönüşüm noktası olacağını belirtti ve kısa süre içerisinde geliştirilen robotun şirketin bu yıl yaptığı en önemli ürün geliştirme teknolojisi olduğunu söyledi. 

teslaoptimus

Robotun gelecekteki işlevleri arasında yemek pişirmek, bahçıvanlık ve hatta seks partnerliği gibi özellikleri olacağı belirtiliyor. Optimus insansı robotun seri üretiminin gelecek yıldan itibaren başlaması planlanıyor.

Tesla AI Day ardından konuşan robotik uzmanları, Musk'ın iddialarına çok fazla güvenilmemesi konusunda uyardı. Diğer şirketlerin yürüyebilen, koşabilen ve hatta zıplayabilen robotlar geliştirmede çok daha ileride olduğunu söyleyen robotik uzmanları, diğer hiçbir şirketin Tesla kadar iddialı konuşmadığını da hatırlattı.

teslarobotu

Editör: Burak Karahan