Valve, nihayet son zamanlarda ortaya çıkan konular hakkında yorum yaptı. Paylaşılan bir açıklamada Valve sözcüsü Kaci Aitchison Boyle, şirketin Steam'de yapay zeka kullanımını caydırmaya çalışmadığını söyledi. Aitchison Boyle, mevcut telif hakkı yasasının bir "yansıması" olan mevcut inceleme sürecinde teknolojiyi nasıl hesaba katacağını "üzerinde çalışarak" Valve'ın kafa karışıklığına bağladı.

Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek! Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek!

Aitchison Boyle, "Her zaman olduğu gibi önceliğimiz, elimizden geldiğince çok sayıda oyunu göndermeye çalışmaktır," dedi ve ekledi: "Yeniliği memnuniyetle karşılıyor ve teşvik ediyoruz ve yapay zeka teknolojisi, oyunlarda yeni ve heyecan verici deneyimler yaratacaktır. Geliştiriciler bu AI teknolojilerini çalışmalarında uygun ticari lisanslarla kullanabilirken mevcut telif haklarını ihlal edemezler."

Windows steam (2)

Aitchison Boyle, Valve'ın oyunlarının yapay zeka tarafından üretilen içerik kullanması nedeniyle şirketin mevcut kurallarına aykırı davrananlara teslim kredilerini iade ettiğini ekledi. Valve'ın hızla teknolojideki en zorlu sorunlardan biri haline gelen şeyin önüne geçmeye çalıştığını görmek şaşırtıcı değil. Üretken yapay zekanın müzik endüstrisi için sorunlar ortaya çıkarması hala devam ediyor. Örneğin, Nisan ayında, Spotify ve YouTube gibi akış hizmetleri, bir haftanın büyük bir bölümünü, yapay zeka tarafından oluşturulmuş viral bir Drake şarkısı yükledikten sonra Universal Music Group'tan gelen bir telif hakkı talebine yanıt vermekle geçirdi.

Editör: Enes Sapmaz