Yapay zeka ve makine öğrenimi sayesinde birçok alanda yeni yazılımlar karşımıza çıkıyor ve işlerimizi kolaylaştırıyor. Bunlardan biri de eski fotoğrafları onaran ve düzelten yapay zeka sistemi GFP-GAN. Bu teknoloji sayesinde Photoshop'ta saatler harcayarak düzelttiğiniz ve hatta renklendirmeye çalıştığınız fotoğraflar birkaç saniye içerisinde yapay zeka ile yenileniyor. 

Eski, yıpranmış fotoğrafları düşünün ve bu fotoğrafları onarmak için harcanacak günlerce emeğin, yapay zeka sayesinde kısa sürede halledildiğine gözünüzle şahit olun. GFP-GAN, eski, yıpranmış ya da düzenlenmesi gereken fotoğrafları, gerçeğe en yakın şekilde yenileyebiliyor.

Android tüm cihazlara geliyor! Google, geliştiricilerin yüzünü güldürdü Android tüm cihazlara geliyor! Google, geliştiricilerin yüzünü güldürdü

2022-09-04 12_39_39-Window

GFP-GAN nasıl kullanılır?

Nvidia’nın StyleGAN-2 modelinden esinlenilere yapılmış olan GFP-GAN, yüklediğiniz fotoğrafları tarıyor ve tarama bittikten sonra yapay zeka sayesinde ağız ve göz çevrelerinden başlayarak temel yüz özellikleri üzerinden kişinin kimliğini belirliyor. Bu kimlik detayları korunarak daha sonra fotoğrafta yenilemeler yapılıyor. Hatta renklendirme yapabilmek de mümkün.

Siyah-beyaz fotoğrafları, bu fotoğraflar üzerindeki çatlakları, çizgileri, gerçeğe en yakın şekilde yapay zeka ile düzeltebilen uygulama, fotoğrafın kalitesinde büyük artış sağlıyor.

Buraya tıklayarak GFP-GAN web sitesinde gidebilirsiniz. 

Daha sonra aşağıda yer alan görselde gördüğünüz gibi "Chose File" yazısına basıp düzeltilmesini istediğiniz fotoğrafı seçin. Son olarak "Restore Photo" yazan yeşil butona basın ve sonuçların gelmesini bekleyin.

2022-09-04 12_43_47-Window

Her ne kadar şu an için sitenin paylaştığı örnek fotoğraflar kadar iyi sonuç vermese de, bazı denemelerde iyi sonuçlar alabilmek mümkün. Yaptığımız denemelerde oldukça iyi kalite artışları alabildik. 

Makine öğrenimi sayesinde her seferinde kendini geliştiren bu algoritma, ne kadar çok kullanılırsa o kadar daha iyi sonuçlar verebiliyor. Yani gelecekte bu uygulamanın çok daha iyi çalıştığını göreceğiz. Büyük gelecek vadeden sistem, açık kaynak yapılı ve kodları direkt olarak buradan bulunabiliyor.