Koyun Shaun, NASA ile Ay'a gidiyor! Koyun Shaun, NASA ile Ay'a gidiyor!
Günümüzde uçak yolculukları sayesinde çok uzun mesafelere daha hızlı seyahat edebilsek de birçok insan uçağa binmekten korktuğu için hala klasik otobüs çözümüne yöneliyor. Bugün sizlere uçak korkunuzu azaltacak, belki de yenmenize yardımcı olacak uçaklarla ve uçak yolculuklarıyla ilgili 11 şeyi anlatacağız.

1- 2021 yılı kayıtlardaki en güvenli uçak yolculuğu yılıydı

Ticari uçaklarla kat edilen her milyar yolcu mili (trafik birimi olarak bir yolcunun kat ettiği bir mil) için sadece 0,07 kişi ölüyor. Bir arabada seyahat edilen her milyar mil için ise 7,2 kişi ölüyor. Yani bir uçakta ölme ihtimaliniz, otobüste yaşayacağınız bir kazada ölme ihtimalinizden kat kat daha düşüktür. 2021'de sadece dört ölümcül hava kazası meydana geldi ve 81 ölümle sonuçlandı. Bu, 2021'i yalnızca bir yolcu jeti kazasının olduğu 2017'den bu yana hava yolculuğu için en güvenli yıl yapıyor.

2- Uçaklar oldukça geniş kapsamlı bir şekilde test ediliyor

Uçma korkumuzun bir kısmı, bir uçağın üretim kalitesine olan inanç eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Sonuçta otomobiller, ev bilgisayarları ve su ısıtıcıları düzenli olarak bozuluyor ve uçaklar neden farklı olsun ki? diye düşünebilirsiniz. Ancak durum çok da öyle değil. Uçaklar , havayollarına satılmadan önce kapsamlı bir şekilde test edilir.
  • Kanatların, kesme ve türbülansa dayanabilmelerini sağlamak için 90 dereceye kadar bükülmesini içerebilen kanat bükme testleri
  • Bir jet motoruna çekilen su veya kuşları simüle eden motorlar için yutma testleri
  • Uçağın hem inanılmaz soğukta hem de yoğun ısıda çalışabilmesini sağlamak için sıcaklık sınırı testleri
  • Uçağın elektronik, yazılım ve bileşenlerinin tasarlandığı gibi çalışmasını sağlamak için sanal sistem testleri
  • Yıldırım simülasyonları

3- Uçaklara sürekli olarak bakım yapılıyor

Uçaklara da arabalar gibi bakım mı yapıldığını düşünüyorsunuz? Hayır. Ticari uçaklar, dünyadaki en çok bakım yapılan makineler arasındadır. Tipik bir uçak , havada olduğu her saat için yaklaşık 11 saatlik bakımdan geçer. Tipik olarak, iki günde bir görsel ve sıvı kontrolü yapılır, haftalık daha kapsamlı bir bakım kontrolü yapılır ve birkaç yılda bir, tüm erişim panelleri açık ve yakından inceleme, temizlik ve onarım için parçalar çıkarılarak tüm uçak kontrol edilir. Tüm bu bakımlar, uçuşunuz sırasında herhangi bir mekanik arıza olma ihtimalini son derece düşük kılıyor.

4- Pilotlar düzenli olarak test edilir

Eğer uçma korkunuzun nedeni pilotlarla alakalıysa, ticari pilotlar, dünyadaki en çok test edilen ve izlenen profesyonellerdendir. Her şeyden önce, çoğu havayolu şirketindeki işe alım süreci oldukça katı ve kapsamlıdır; bu da, yetersiz becerilere veya mevcut zihinsel veya fiziksel sorunları olan herhangi bir pilotun büyük olasılıkla bir kokpite girmeden önce eleneceği anlamına geliyor. Ve taşıdıkları ticari pilot lisansı (CPL) her beş yılda bir yenilenmek zorundadır .

5- Birçok güvenlik özelliği var

Bir uçakta, tüm kabin temelde devasa bir güvenlik kafesidir, yerçekiminin 16 katına dayanacak şekilde tasarlanmış bir kafes . Tüm döşemeler alev geciktirici ve toksik değildir, basınç düşürme durumunda size otomatik olarak oksijen sağlanır ve yüzdürme cihazları ve diğer acil durum teçhizatı vardır. Uçuş ekibini de unutmayın: Her türlü acil durumda size rehberlik edecek deneyimli, iyi eğitimli profesyonellerden oluşan bir ekibiniz var.

6- Uçaklar, tüm motorlar bozulsa bile iniş yapabilir

[caption id="attachment_38329" align="alignnone" width="612"] jet engine of an aircraft[/caption] Modern uçak tasarımı , yüzyıllarca süren aerodinamiğin sonucudur. Motor arızası yaşadıktan sonra nispeten güvenli bir inişe doğru süzülerek iniş yapan birçok belgelenmiş uçak vakası vardır .

7- Uçaklar düşündüğünüz kadar pis değildir

Özellikle pandemi ile başlayan temizlik endişesi uçak yolculuklarını tercih etmeme sebepleri arasında gösterilebilir. Her şeyden önce, bir uçaktaki hava filtreleme ve sirkülasyon sistemleri birinci sınıftır. Hava, ortalama olarak birkaç dakikada bir yenilenir ve geri dönüştürülmüş hava, neredeyse tüm kirleticileri ortadan kaldıran bir HEPA filtreleme sisteminden geçer. Uçaklar da sürekli olarak temizlenir - eğer bir havaalanı kapısında uçağa binmek için beklemek zorunda kaldıysanız, bunun nedeni büyük olasılıkla temizlik ekibinin orada olmasıdır.

8- Türbülans tehlikeli bir olay değildir

Yerçekimindeki ani değişimler ve şiddetli rüzgarlarda uçağın bir anda titreşimi yani türbülans, en sakin yolcuyu bile gerebilir ama endişenmenize gerek yok. Türbülans, sadece havanın uçağın etrafında hareket etmesidir. Gerçekten zarar veremez. Uçağınız yalnızca asla gerçekten deneyimleyemeyeceğiniz türbülans seviyelerine dayanacak şekilde tasarlanmamıştır, aynı zamanda pilotlarınız türbülansı önlemek ve sınırlamak için oldukça basit adımlar atmak üzere eğitilmiştir. Basitçe yüksek rüzgarlardan kaçmak için irtifayı hafifçe değiştirerek türbülanstan kaçınırlar.

9- Uçağın kapıları uçuş sırasında açılamaz

Bazı çılgın insanların uçakta çılgınca şeyler yapacağını düşünebilirsiniz. Örneğin bir uçuşun ortasında kabin kapısını açması gibi. Fakat bu mümkün değildir. Uçağın içindeki ve dışındaki hava basıncı farkı , o kabin kapısına yaklaşık 24.000 pound basınç uygulandığı anlamına gelir . Hulk bile o kapıyı yerinden kıpırdatamaz.

10- Jet motorları çok dayanıklıdır

Ticari bir uçak sadece bir motorla uçabilse ve hatta çalışan motorları olmadan güvenli bir şekilde inebilse de, birçok insanın uçarken motor arızası konusunda endişeli olması anlaşılabilir. Fakat Modern motorlar önemli bir bakıma ihtiyaç duymadan 20-25.000 uçuş saati dayananabilir ve sandığınızdan çok çok dayanıklıdırlar.

11- Çarpışma olasılığı sıfırdır

"Havada yüzlerce uçak var, ya çarpışırsak?" diye korkuyorsanız eğer, korkmayın. Çünkü bu ihtimal sıfırdır. Çünkü her uçak, havadaki her uçağı takip eden ve birbirlerinden uzak durmalarını sağlayan Hava Trafik Kontrolü ile sürekli temas halindedir. Ayrıca tüm uçaklar uçağın yakınındaki diğer nesneleri algılayan ve uçuş sırasında ayarlamalar yapabilmeleri için pilotu uyaran Trafik Çarpışma Önleme Sistemleri (TCAS) olarak bilinen sistemlerle donatılmıştır.