Instagram'daki "Yakın Arkadaşlar" özelliğine benzer bir özellik olan Twitter Circle özelliği, aşamalı olarak Twitter kullanıcılarına dağıtılmaya başlandı. Peki Twitter Circle nedir? C...

Instagram'daki "Yakın Arkadaşlar" özelliğine benzer bir özellik olan Twitter Circle özelliği, aşamalı olarak Twitter kullanıcılarına dağıtılmaya başlandı. Peki Twitter Circle nedir? Circle nasıl kullanılır? İşte detaylar... Twitter'ın yayınladığı yeni özellik Circle sayesinde, tweet'lerinizi kimin göreceğini seçmeniz mümkün olacak. Tıpkı Instagram'ın "Yakın Arkadaşlar" adını verdiği özellikte olduğu gibi.

Twitter Circle nedir? Nasıl kullanılır?

Mayıs'ayının başında ilk defa karşımıza çıkan Twitter Circle sayesinde, attığımız tweetlerin artık sadece istediğimiz kişiler tarafından görünmesini sağlayabileceğiz. Instagram’ın Yakın Arkadaşlar özelliğinden bildiğimiz gibi daha önceden belirlediğimiz bir grup insanı tweet'lerimizi görebilecek kişiler olarak seçeceğiz. Twitter Circle özelliği kademeli olarak kullanıcılara dağıtılmaya başladı. Twitter uygulamanızı güncel tuttuğunuzdan emin olursanız bu özellik yakın zamanda size de gelecektir. Twitter Circle özelliğinin nasıl kullanıldığına gelirsek; Tweet yazarken artık üst kısımda bir menü göreceğiz. Bu kısımda "Herkese Açık" yazan yere dokunduğumuzda bir pencere açılacak. Bu menüye tıkladıktan sonra -eğer özellik size sunulmuşsa- Circle’ı seçebilir ve ardından tweet’i görecek kullanıcıları belirleyebilirsiniz. https://twitter.com/TwitterSafety/status/1521540727557218309 Şimdilik Circle'a 150 kullanıcı eklenebiliyor ve her tweet için ayrı olarak da kullanıcı ekleyip çıkarabiliyorsunuz. Twitter Circle’a eklediğiniz kullanıcılar da bu ekleme işleminizi görebiliyor. Twitter, paylaştığınız tweet’in hemen altında “Yalnızca Twitter Circle’daki kullanıcılar bu tweet’i görebilir” bilgilendirmesinde bulunacak. Circle ile paylaşılan tweet’ler, beğeni ve yoruma açık olsa da retweet edilemiyor. Fakat kullanıcıların ekran görüntüsünü alabileceğini veya tweet’leri indirebileceğini unutmamak lazım. Ayrıca Twitter topluluk yönergelerine uyulması gerektiğini de belirtelim.