Twitter zaman akışı, varsayılan olarak anasayfa modeli ile çalışır. Bu anasayfa modelinde tweetler sizin için önerilen şekilde düzenlenir ve karşınıza çıkartılır. Twitter algoritması bu önerileri sizin beğenilerinize, takip ettiğiniz hesaplara ve tweet popülerliğine göre yapar. Ancak kullanıcılar dilerseler zaman akışlarını kronolojik olarak düzenleyebilirler.

Kronolojik sıralama nedir?

Olayların tarihsel olarak sıralanması ile ilgilenen bilim dalına Kronoloji denir. Bir olayın oluşum sürecini, gelişimini ve sonunu tarihlemek ve raporlamak bu bilim dalının konusudur. Tarih, astronomi, jeoloji, paleontoloji, arkeoloji gibi birçok bilim dalı için Kronoloji oldukça önemlidir.

Kronolojik sıralama, incelenen olayın tarihsel olarak sıralanmasıdır. Bir kişi ile ilgili kronolojik sıralama yapmak, o kişinin doğumu ile ölümü arasında yaşanan olayları tarihsel sırası ile raporlamak demektir.

Twitter’da kronolojik sıralama ise en yeni atılan tweetin en başta gösterilmesi ve zaman olarak geçmişte kalan tweetlerin alt sıralara geçmesidir.

Twitter sıralama ayarları nasıl yapılır? (Kronolojik sıralama)

Twitter, varsayılan olarak anasayfa modeli ile zaman akışınızı kontrol eder. Twitter sıralama ayarları sayesinde zaman akışınızı kronolojik olarak sıralayabileceksiniz. Bu işlem hem mobil uygulamada hem de web sayfasında yapılabilir.

Mobil

  • Twitter uygulamanızı başlatın.
  • Zaman akışınızın olduğu ekranın sağ üst köşesinde bulunan yıldız (parıltı) simgesine dokunun.

siralama-mobil (1)

  • Açılan pencerede “En son Tweetlere geç” seçeneğine dokunun.

siralama-mobil (2)

Zaman akışınız yenilenecek ve en son atılan tweet zaman akışınızda ilk başta gösterilecektir. Twitter sıralama özelliğini tekrar anasayfa modeline çevirmek için adımları tekrarlayın ve “Anasayfaya geç” seçenğine dokunun.

WhatsApp mesajları nasıl iletilir? Sınırları aşmadan mesaj iletme yöntemi! WhatsApp mesajları nasıl iletilir? Sınırları aşmadan mesaj iletme yöntemi!

Twitter’ı kronolojik olarak sıraladığınız zaman en yeni tweet en başta gösterilir. Ancak retweetler aklınızı karıştırabilir, çünkü takip ettiğiniz hesap bir gönderiyi retweet ettiği zaman, eylemin gerçekleştiği zaman kriter olarak alınır ve zaman akışınıza yansır. Örnek vermek gerekirse; retweet edilen gönderi 30 dakika önce atılmış olsa bile, retweet edilme zamanı 1 dakika önce ise zaman akışında en üst bölümlerinde gözükür.

Bilgisayar

  • Twitter web sayfasını ziyaret edin.
  • Zaman akışınızın üst tarafında yer alan yıldız (parıltı) simgesine tıklayın.

​​​​​​​siralama-pc (1)

  • Açılan pencerede “Bunun yerine en son tweetleri gör” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​siralama-pc (2)

Zaman akışınız yenilenecek ve kronolojik olarak sıralanacaktır. Sıralama yöntemini eski haline getirmek isterseniz, adımları tekrar edin ve “Anasayfaya geri dön” seçeneğine tıklayın.