Sosyal medya uygulamaları hayatımızın tam merkezinde bulunuyor. Ülke ve dünya gündemini, arkadaşlarımızı, ailemizi ve düşüncelerini merak ettiğimiz insanların paylaşımlarını sosyal medya uygulamaları ile takip ediyoruz. Ancak, sosyal medya her zaman mutlu ve huzurlu bir ortam bize sunmayabilir. Bazen çok fazla toksik bir gündeme veya kullanıcılara denk gelebiliriz. Bu durum moralimizi bozar ve günümüzün kötü geçmesine neden olur. Toksik ve bunaltıcı bir sosyal medya ortamından kurtulmanın en iyi yollarından biri ara vermektir. Bir süre sosyal medyanın bunaltıcı ortamından ara vererek uzaklaşmak iyi gelebilir. Sosyal medya detoksu yapmanın en kolay yöntemi ise hesabınızı dondurmaktır. Hesap dondurma işlemi çoğu sosyal medya hizmetinde bulunduğu gibi Twitter’da da vardır.

Twitter hesap dondurma işlemi için hesabınızı devre dışı bırakmalısınız ama birkaç önemli noktayı da kaçırmamalısınız. Çünkü Twitter dondurma işlemini bilmeden yapmak hesabınızı kalıcı olarak kaybetmenize neden olabilir. Siz de hesap dondurma işleminizi gerçekleştirmek ve dondurma işlemi ile ilgili bilmeniz gereken önemli bilgileri öğrenmek için haberimizin detaylarında bulunan başlıkları inceleyebilirsiniz.

Twitter hesabı dondurma nasıl yapılır?

Twitter mobil uygulaması veya web sayfası ile hesap dondurma işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak hızlıca Twitter’a ara verin.

Mobil

 • Twitter uygulamanızı başlatın.
 • Sol üst köşede bulunan profil resminize dokunun.

mobil-hesap-dondurma (1)

CV nasıl hazırlanır? Canva'dan ücretsiz özgeçmiş hazırlama nasıl yapılır? CV nasıl hazırlanır? Canva'dan ücretsiz özgeçmiş hazırlama nasıl yapılır?
 • Açılan menüden “Ayarlar & destek” seçeneğine dokunun ve ardından “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine dokunun.

mobil-hesap-dondurma (2)

 • “Hesabın” seçeneğine dokunun.

mobil-hesap-dondurma (3)

 • “Hesabını devre dışı bırak” seçeneğine dokunun.

mobil-hesap-dondurma (4)

 • “Devre dışı bırak” seçeneğine dokunun.

mobil-hesap-dondurma (5)

 • Şifrenizi girin ve “Devre dışı bırak” seçeneğine dokunun.
 • Hesabınız devre dışı bırakılacaktır.

Hesabınızı devre dışı bırakarak dondurmandan önce bilmeniz gereken en önemli bilgi, hesabın en fazla 30 gün dondurulmuş şekilde kalabileceğidir. 30 günün sonunda hesabınıza giriş yapmazsanız, hesabınız kalıcı olarak silinir.

Bilgisayar

 • Twitter web sayfasını ziyaret edin. Hesabınız açık değil ise giriş yapın.
 • Sol menüde bulunan “Daha fazla” seçeneğin etıklayın.

​​​​​​​pc-hesap-dondurma (1)

 • “Ayarlar ve destek” açılır penceresine tıklayın ve ardından “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​pc-hesap-dondurma (2)

 • Hesabın kısmında buluna  “Hesabını devre dışı bırak” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​pc-hesap-dondurma (3)

 • “Devre dışı bırak” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​pc-hesap-dondurma (4)

 • Şifrenizi girin ve “Devre dışı bırak” seçeneğine tıklayın.
 • Hesabınız devre dışı bırakılacaktır.

Hesabınız 30 gün boyunca devre dışı kalarak dondurulacaktır. 30 gün sonunda hesabınıza tekrar giriş yapmazsanız kalıcı olarak silinir. Hesabınızın dondurulma işlemini kaldırmak için hesaba giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Twitter'ı dondurduğumda direkt mesajlarım da silinir mi?

Hesabınızı devre dışı bırakarak dondurduğunuz 30 günlük süre zarfında direkt mesajlarınız silinmez. 30 günlük süre zarfı sonunda hesabınızı tekrar aktif etmez ve hesabınız silinirse direkt mesajlar da silinir.

Hesabımı dondurdum, ancak neden sürekli olarak tekrar etkinleştiriliyor?

Twitter hesabınıza erişim izni verdiğiniz üçüncü taraf uygulamalara giriş yaparsanız, dolaylı olarak hesabınıza da giriş yapmış olursunuz. Bu nedenden ötürü, hesabınız tekrar etkinleşir.

Hesabımı dondurmaya çalışırken şifremi hatırlamıyorsam ne yapmalıyım?

Şifrenizi hatırlamıyor veya hatalı giriyorsanız, hesabınızı donduramazsınız. Hesap dondurma işlemini gerçekleştirmek için şifre sıfırlama işlemini gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

Editör: Engin Çepnioğlu