Twitch, reklam teşvik programını daha fazla içerik oluşturucusunu kapsayac...

Twitch, reklam teşvik programını daha fazla içerik oluşturucusunu kapsayacak ve daha fazla para kazandıracak şekilde genişletme kararı aldı. İşte detaylar... Bu yılın başlarında Twitch, belirli yayıncılara belirli sayıda reklam yayınlama karşılığında sabit, garantili bir ödeme sistemi sunmaya başladı. Bunun yanı sıra Twitch, daha fazla ortaklık sağlayacak şekilde ve içerik üreticilerine daha fazla ödeme sağlamak için kazanç sistemini tekrar şekillendiriyor. (Twitch platformun yayıncıları, kanallarında kullanıcılara izlettirdikleri her 1000 reklam için sabit bir ücret alırlar ve reklam teşvik programı ile kazanılan bu ödemeler BGBM modeli kullanılarak hesaplanır.)

Twitch yayıncılarının reklam geliri artıyor

Twitch'te para kazanma başkan yardımcısı Mike Minton, The Verge'ye gönderdiği bir e-postada, "Sabit bir BGBM modelinin, içerik oluşturucularla geliri paylaşmanın en kolay yolu olmadığını gördük. Bu nedenle, şimdi içerik oluşturuculara akışlarında yayınlanan her reklam için gelirin yüzde 55'ini ödeyerek reklam ödemelerini artıran yeni bir model piyasaya sürüyoruz." dedi. Bu programa bağlı yayıncılar veya kuruluşlar, saatte üç dakikalık reklam yayınladıkları sürece, Ağustos ayından itibaren reklam gelirinin yüzde 55'ini almaya hak kazanacaklar. Platform, 15 Haziranda yayınlayacağı bu özellik sayesinde reklama maruz kalan kullanıcılar için son derece sinir bozucu videodan önce gösterilen reklamları da devre dışı bırakacak. Ayrıca Mike Minton gönderdiği e-postada, "Reklam ürünlerimiz Twitch'in canlı ve etkileşimli ortamı için geliştirildi ve hem izleyiciler hem de içerik oluşturucular için daha az rahatsızlık veren reklam deneyimlerini geliştirmek için sürekli çalışıyoruz" dedi. Reklam gelirinin 55'e 45 oranında bölünmesi Twitch içerik oluşturucularına kazanç sağlayacak.

Yayıncıların geliri yüzde 50 arttı

Bir rapora göre Twitch, en iyi yayıncılarıyla gelir payını potansiyel olarak azaltarak kazançları artırmanın yollarını araştırdığını belirtildi. Ayrıca Bloomberg tarafından yayınlanan bu rapor, platformun en tanınmış isimlerinden anında tepki topladı. Ancak bunun üzerine şirket, mevcut modelinde herhangi bir değişiklik yapacağını doğrulamamıştı. Gelir güvenilirliği, Twitch yayıncıları için en büyük sorunlardan biri olmuştur. Reklam teşvik programı, aylık kazançları güvenilir bir şekilde hesaplayamamanın stresini ortadan kaldırmak için içerik üreticilerine sunuldu. Twitch, bazı yayıncılara ne kadar ödendiğini ortaya çıkaran 2021 veri sızıntısının dışında, ortalama bir yayıncının platformda ne kadar kazandığını bilmiyoruz. Ancak paylaşılan bazı istatistiklere göre Twitch yayıncıları 2021'de aboneliklerden, Bit ödeme sisteminden ve reklamlar dahil olmak üzere 1 milyar doların üzerinde kazanç elde etti. Bu paylaşılan bilgi 2020 yılına kıyasla yüzde 50'den fazla bir artış olarak görülüyor.