5G teknolojisine geçişin ilk adımlarını Türk Telekom atacak. Türk Telekom şirketinde CEO görevini üstlenen Ümit Önal, Türkiye'nin teknoloji konusunda dışa bağımlılığın azaltılmasının bir milli görev olduğunu belirterek yerli 5G veri telekomünikasyon hizmeti için tarih verdi. Türkiye için bu yerli adımın büyük bir rol oynadığını belirten Önal, "Türkiye'nin önde gelen teknoloji geliştiricileriyle beraber bu projeyi birlikte yapabiliriz. 5G'nin babayiğitleri neden olmasın?" dedi.
Gücü her gün artan ve dünyada her geçen gün daha fazla rağbet gören yerli savunma sanayimiz gibi, yakında yollara çıkacak yerli otomobilimiz TOGG gibi yerli 5G teknolojisinin de bu topraklardan Türkiye'nin ve dünyanın hizmetine sunulabileceğini düşünüyoruz. -Ümit Önal
  Ayrıca Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, Türkiye'nin ilk yerli ve milli 5G teknolojisine geçişiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin dış ülkelerin teknolojilerine bağımlı kalmasının önüne geçmek için, yerli 5G teknolojisini 2025 yılında gerçekleştirebileceklerini belirtti. Sabah gazetesi tarafından gerçekleştirilen bir röportajda durumu açıklayan Önal, Türkiye'nin teknolojide dışa bağımlılığının azaltılmasını milli bir görev olarak gördüklerini dile getirdi. Türk mühendisliğinin yakaladığı başarıların farkında olduklarını belirten Ümit Önal, "Türkiye'nin dijital dönüşümünü tamamlamaya ve 5G yolculuğunda Türkiye'yi öncü yapmaya kararlıyız." dedi. İthal olarak gelecek 5G teknolojisinin başta cari açık olmak üzere bir çok soru işaretine neden olabileceğini dile getiren Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, dünyaya satılabilecek bir yerli hizmet teknolojisi hizmetinin ülkemize gelir getirebileceğini belirtti. Önal'ın başlıca açıklamaları şu şekilde: "Gücü her gün artan ve dünyada her geçen gün daha fazla rağbet gören yerli savunma sanayimiz gibi, yakında yollara çıkacak yerli otomobilimiz TOGG gibi yerli 5G teknolojisinin de bu topraklardan Türkiye'nin ve dünyanın hizmetine sunulabileceğini düşünüyoruz. Grup şirketimiz Argela ve Silikon Vadisi'ndeki iştiraki Netsia'nın, 5G ve yeni nesil iletişim teknolojileri alanında dünya çapında toplam 57 patenti bulunuyor. Bunlar içinde globaldeki tüm operatörlerin hayatını kolaylaştıracak VRAN ve SEBA teknolojilerini dünya için üretecek seviyeye geldik. 2023'te ABD'li ortağımızla ilk ürünü dünya pazarına satmaya başlayacağız. Ayrıca bu bir milli görev. Türkiye'nin önde gelen teknoloji geliştiricileriyle beraber bu projeyi birlikte yapabiliriz. 5G'nin babayiğitleri neden olmasın?" Yazının diğer detaylarını okumak için tıklayabilirsiniz. Türk Telekom CEO'sunun yanı sıra açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Bir Türk firmasının telekomünikasyon alanında Ericsson, Huawei, Nokia gibi firmalar ile küresel ölçekte rekabet etmesini amaçlıyoruz." dedi. Ayrıca Bakan Karaismailoğlu, piyasada bulunan yabancı tedarikçilerin ürünlerine muadil olarak, yerli ve milli 5G ürün arz edeceklerini belirtti. Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.