Yaptığımız alışverişlerde ilk baktığımız şeylerden biri de kullanıcı yorumları ve puanlarıdır. Yemek sipariş hizmetlerinde de kullanıcıların yorumlarına bakarak fikir alıyoruz ve siparişimizi veriyoruz. Ancak bu durumu fırsata çevirmek isteyen işletmeler de var.

Son olarak popüler yemek sipariş hizmetlerinden olan Trendyol Yemek, yaptığı değişiklik ile platformda yapılan yorumlarda, verilen siparişlerin içeriğini de göstermeye başladı. Hal böyle olunca öne çıkabilmek için kendilerine sipariş veren ve 5 yıldızlı yorum yapan işletmeler de ortaya çıkmış oldu. Kendilerine su, ayran gibi siparişler verip sonra da 'Lahmacun çok lezzetliydi' gibi yorumlar atan restoranlar gün yüzüne çıktı.

6240dfd7293f8c8e7f04e5ef5445d3110368ad49

YouTube artık yapay zekayla altyazı oluşturacak! YouTube artık yapay zekayla altyazı oluşturacak!

Twitter hesabından konuyla ilgili bir paylaşım yapan bir restoran sahibi “Benim trendyol yemekte restoranım var paket limitlerini ayarlamak için noktasal olarak işaretleme yapıp fiyat atıyoruz, belirli bir noktayı limiti 1 TL  olarak ayarlar ve sipariş verebilir.” diyerek hileci restoranların nasıl bir yöntem izlemiş olabileceklerini bizlere gösteriyor.

İşte Trendyol Yemek'te kendilerine sipariş verip iyi yorum ve 5 yıldız atan işletmelere örnek siparişler:

54231c53154ed5354650b3e6852d14a3d976a72f

Yukarıda da gördüğünüz gibi yorumlarda bahsedilenler ve siparişler tamamen farklı. Aynı zamanda mantıklı düşünürseniz hiçbir restoran size sadece su ya da ayran getirmez. Eğer bedavaya lahmacun vb. çok cömert daha önce görmediğimiz tarzda restoranlar yoksa, burada kendi yorumlarını ve puanlama sistemini manipüle eden işletmeleri görebiliyoruz.

Bununla birlikte,  yorumların genellikle daha geçmişteki siparişlerden geldiği gözüküyor. Yani bir noktada, sahte yorumlar gerçek yorumlara etki edemeyecek noktaya kadar gerilemiş. Özellikle inceleme sayısı arttıkça, restoranlar bu manipülasyon yöntemini bırakmış da olabilir.