Her yıl, yaptıkları ve elde ettikleri başarıları göz önüne alınarak TIME dergisi tarafından seçilen 'Yılın Kişisi', 2022 yılı için de belli oldu. Bunun yanında dergi bu yıl, yılın kişisi ile ‘Yılın Kahramanları’, ‘Yılın İkonu’ ve ‘Yılın Şovmeni’ni de seçti.

TIME dergisinin geçtiğimiz hafta başlattığı halka açık oylama ile Yılın Kişisi belirlendi. Adaylar arasında yakından tanıdığımız Elon Musk da vardı. Diğer adaylar ise,  Liz Cheney, MacKenzie Scott, Ron DeSantis, Janet Yellen ve Volodimir Zelenski'ydi. 

2022 Yılın Kişisi Volodimir Zelenski

6dbd9030353fb7264e88618ff8a14c7ad0ff3710

Rusya'nın Ukrayna işgali sonrasında Ukrayna'nın direnişinin en önemli ismi olan devlet başkanı Volodimir Zelenski, TIME dergisi tarafından 2022 Yılın Kişisi seçildi. Öte yandan Zelenski, bu unvanı tek başına taşımayacak.

Yılın Kişisi ödülü, Volodimir Zelenski ile ülkenin işgale direnişini simgeleyen “Ukrayna’nın Ruhu”na layık görüldü.

Geçtiğimiz yıl 'Yılın Kişisi' Elon Musk seçilmişti.

Yılın Kahramanları: İran Kadınları

time-iranli-kadinlar-1

İran kadınları, ülkede eğitim, liberallik, sekülerlik, kolej ve yurt dışı seyehati, politikada rol oynamak, ifade özgürlüğü ve kıyafet özgürlüğü için mücadele ediyor.

Yılın İkonu: Michelle Yeoh

yeoh

Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı! Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı!

Malezyalı Michelle Yeoh, bu yıl adını “Everything Everywhere All at Once” filmiyle duyurmayı başardı. Oyuncu, 2008 yılında Rotten Tometoes tarafından “Tüm zamanların en büyük kadın aksiyon kahramanı”, 1997’de People tarafından “Dünyanın en güzel 50 insanı” arasında da seçilmişti.

Yılın Şovmeni: Blackpink

blackpink-time-1

Tüm dünyada büyük bir popülerlik yakalayan ve dört kadından oluşan Blackpink grubu, TIME tarafından ‘Yılın Şovmeni’ seçildi. Grup, 2020 yılındaki ilk albümü ‘The Album’ ile sadece bir ayda bir milyondan fazla satmayı başarmıştı.

Editör: Burak Karahan