TikTok sayesinde birçok dev platform, Instagram Reels ve YouTube Shorts gibi yeni servislerini açmış ve zamanla adeta 'TikToklaşma' stratejisini benimsemişti. Bu örneklerden bir yenisi YouTube'dan geldi. YouTube'un TikTok benzeri kısa video servisi Shorts'a videolara seslendirme ekleme özelliği geldi.

TikTok'un adeta interneti ele geçiren 'seslendirme' özelliği artık YouTube Shorts videolarında da kullanılabilecek. YouTube geçtiğimiz günlerde içerik üreticilerinin Shorts üzerinden para kazanmalarını sağlayacak bir dizi hamle yapmıştı. Şimdi de Shorts'a TikTok'un sevilen özelliği video seslendirme eklendi.

shorts youtube (1)

Şimdilik sadece iOS kullanıcılarında açık

YouTube Shorts'a eklenen seslendirme özelliği şu an için sadece iOS platformunda kullanıma sunuldu. İçerik üreticilerinin kaydettikleri videolara seslendirme kaydedip eklemesine olanak tanıyan özellik, TikTok'ta sık sık duyduğumuz seslendrimeli videolar gibi çalışacak. Örnek vermek gerekirse; yemek tarifindeki anlatım ya da komik bir olaydaki reaksiyon videoları.

Twitter'da genel af ilan edildi: Elon Musk, yasaklanan hesapları tekrar açıyor! Twitter'da genel af ilan edildi: Elon Musk, yasaklanan hesapları tekrar açıyor!

Platform bunun yanı sıra Shorts için yakın zamanda TikTok’tan bir özellik daha aldı. Yine sadece iOS kullanıcıları için sunulan bu özellik, bir videodaki yorumlara yanıt vermeye olanak tanıyordu. TikTok, bu özelliği 2020’de getirmişti. Kısa video rekabetine Reels ile katılan Instagram ise aralık ayında bu tarz bir özellikle karşımıza çıkmıştı.

YouTube Shorts seslendirme özelliği nasıl kullanılır?

9c7083ae1176b7f93fe1116c02d7d93680bcf5f7

Yeni Shorts özelliğini kullanabilmek için öncelikle Shorts videosunu kaydetmeniz gerekiyor. Ardından da sağ alt köşede yer alan 'tik' işaretine tıklamanız, sonra da 'seslendirme' kısmını seçmeniz gerekiyor. Daha sonra da kaydetmeye başlayabilirsiniz.  Platform, yaptığınız seslendirmeleri geri almanıza ve yeniden kaydetmenize de olanak tanıyor.

Özelliğin yakın zamanda Android kullanıcıları için de gelmesi bekleniyor.