İlk bilgilere göre, dışarıdan bir hukuk firması tarafından yürütülen bir soruşturma, çalışanların muhabirlere sızan kaynakların yerini tespit etmeye çalıştıklarını ortaya çıkardı. Çalışanlardan ikisi ABD'de ve ikisi ByteDance'in merkezinin bulunduğu Çin'deydi.

Gazetecilerin verilerini çaldılar

Şirketin, çalışan davranışını izlemekten sorumlu bir ekibin üyelerinin, BuzzFeed News ve Financial Times'tan bir muhabirin TikTok hesaplarıyla bağlantılı IP adreslerine ve diğer verilere erişildiğini belirlediği bildirildi. Çalışanların ayrıca gazetecilerle bağlantılı çok sayıda kişinin verilerine eriştikleri söyleniyor. ByteDance'in daha önce BuzzFeed News için çalışan üç muhabirini takip ettiğini iddia ediliyor. Bu yayınların üçü de, Çin hükümetiyle iddia edilen bağları da dahil olmak üzere TikTok hakkında raporlar yayınladı.

ByteDance yaptığı açıklamada, "bu uygunsuz davranış kabul edilemez ve TikTok genelinde kullanıcılarımızın güvenini kazanma çabalarımıza uygun değil. Veri güvenliğini inanılmaz derecede ciddiye alıyoruz ve erişim protokollerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. bu olay meydana geldiğinden beri zaten önemli ölçüde iyileştirildi ve sertleştirildi.” dedi.

AB, deepfake ve müstehcen yapay zeka görüntüler oluşturmayı suç haline getirecek! AB, deepfake ve müstehcen yapay zeka görüntüler oluşturmayı suç haline getirecek!

Tiktok-logo

Ekim ayında ByteDance'in İç Denetim ve Risk Kontrol departmanı üyelerinin belirli ABD vatandaşlarının konumlarını izlemek için TikTok'u kullanmayı planladığını bildirildi. ByteDance bu iddiaları yalanladı, ancak rapor dahili soruşturmanın sonuçlarını takip etmeye devam ediyor. Şirket, departmanı yeniden yapılandırdığını ve herhangi bir ABD verisine erişilmesini engellediğini söyledi.

ByteDance CEO'su durum hakkında açıklama yaptı

ByteDance CEO'su Rubo Liang'ın bir notta çalışanlara "Sebebi veya sonucu ne olursa olsun, çalışanların]yanlış yönlendirilmiş soruşturması şirketin Davranış Kurallarını ciddi şekilde ihlal etti ve şirket tarafından kınandı." kullanıcılarımızın, çalışanlarımızın ve paydaşlarımızın güvenini zedeleyen riskler. Yaptığımız seçimlerde sağduyulu kararlar vermeli ve bunların bir şirket olarak arkasında durduğumuz ilkeleri temsil ettiğinden emin olmalıyız.” dedi.

Soruşturma ve çalışanların işten çıkarılma haberi, ABD'de TikTok'u yasaklamaya yönelik çeşitli girişimlerden geldi. Georgia ve Teksas da dahil olmak üzere bir düzineden fazla eyalet, uygulamayı devlete ait cihazlarda engelledi. Bu ayın başlarında, iki partili bir yasa tasarısı, TikTok'u ABD tüketici cihazlarının yanı sıra Çin, Rusya, Küba, İran, Kuzey Kore ve Venezuela ile bağlantılı diğer sosyal uygulamalarda etkili bir şekilde yasaklamayı ele aldı.

tiktok konser bileti satıcak (2)

Bu arada Senato, federal hükümet tarafından yayınlanan çoğu cihazda TikTok'u yasaklayacak bir önlem içeren 1,7 trilyon dolarlık bir harcama yasa tasarısını onayladı. Seçilmiş yetkililer, kongre personeli ve kolluk kuvvetleri için bazı istisnalar olacak. Meclis, torba yasa tasarısını henüz oylamadı, ancak Perşembe akşamı yasa tasarısının geçirilmesi bekleniyor.

ByteDance'in işten atılan çalışanların ABD ve Singapur'daki kendi veri sunucularından silmeyi planladığı geçmiş verilere eriştiğini söyleniyor. Şirket, Haziran ayında TikTok'un tüm kullanıcı trafiğinin Oracle'ın sunucularına yönlendirildiğini söyledi.

Editör: Enes Sapmaz