Performans ve menzildeki eksikliklere rağmen, Çin pazarında bulunan Hong Guang Mini adlı 4,500 ABD doları olarak fiyatlandırılan otomobil, Tesla’nın satışlarını ikiye katladı.

Dünyada elektrikli arabalar her geçen gün daha yaygın hale geliyor, ancak elektrikli arabaların yüksek fiyatı benzinle çalışan arabaların gelişimini yavaşlatıyor. Çin hükümetinin desteğiyle SAIC gibi şirketler, piyasaya sundukları uygun fiyatlı çözümlerle büyük şirketlerin satışlarını ikiye katlıyor. SAIC, Amerikan otomotiv devi General Motors ile birlikte Hong Guang Mini adlı kompakt bir elektrikli otomobil geliştirerek, geçtiğimiz Ocak ayında elektrikli otomobil endüstrisinin öncüsü olarak kabul edilen Tesla'nın satışını ikiye katlamayı başardı.

Çinliler sadece 4,500 dolara elektrikli araba alabilirler

"Halkın ulaşım aracı" sloganıyla yola çıkan otomobil, yalnızca 4.500 dolarlık fiyat etiketiyle standart bir elektrikli otomobile kıyasla çok daha “ulaşılabilir” bir ürün. Ek olarak, tüketiciler biraz lüksten kaçmak istediklerinde, arabanın klimalı versiyonunu kullanmak için sadece 500 dolar daha fazla ödemeleri gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, Hong Guang Mini, menzil veya performans açısından hiçbir Tesla modeliyle eşleşemez. Aracın giriş seviyesi modeli 100 km / s azami hıza sahip; çok rahat olmasa da aynı anda 4 kişinin seyahat etmesine izin verebiliyor.

2021 ile birlikte en popüler elektrikli araç Hong Guang

Çin Pazar Araştırma Grubu direktörü Shaun Rein şunları söyledi: "Çin hükümeti, hava kirliliğini azaltma ve elektrikli araçlara geçişte dünya lideri olma konusunda ciddi." açıklamasında bulundu ve sözlerine şöyle devam etti "“Ucuz segmentte Hong Guang, lüks araçlarda da Tesla sıklıkla tercih ediliyor.” dedi. Elektrikli araçlara geçişi teşvik etmek için Çin hükümeti, bu elektrikli araçlara ücretsiz plakalar dağıtma sözü verdi. Bu önemli bir ayrıntı çünkü Çin'deki birçok şehirde benzinli araçlara plaka vermek aylar hatta yıllar alabilir. Hongguang, Ocak ayında Tesla satışlarını ikiye katlayarak 25.000'in üzerine çıkardı.