Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla, son yıllarda kripto paralara çok önem vermiş ve önemli yatırımlar yapmıştı. Tesla’nın 2022 yılı dördüncü çeyrek mali raporları açıklandı ve şirketin kripto para yatırımlarının sonuçları oartaya çıktı.

140 milyon dolar zarar

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 31 Ocak 2023 tarihinde Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) şirketin Bitcoin yatırımlarıyla ilgili bir dosyalamada bulundu. Şirket tarafından yapılan dosyalamada, 2022 yılı içinde Bitcoin yatırımlarında toplam 204 milyon dolarlık brüt değer düşüklüğü zarar yaşadığı belirtildi.

Bununla birlikte Tesla, yıl boyunca çeşitli bölümlerde elindeki Bitcoin’leri fiat para birimine dönüştürmekten dolayı 64 milyon dolar kazanç sağladı. Bununla birlikte Tesla’nın kripto para birimi, gerçekleştirdiği kripto ticaretlerinden net olarak 140 milyon dolar net zarar etmiş oldu.

tesla geri cagrilma (2)-1

Mozilla'ya yapay zeka sohbet botu geliyor! Mozilla'ya yapay zeka sohbet botu geliyor!

Dosyalamada Tesla, kripto para birimleriyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

Dijital varlıklar, yürürlükte olan muhasebe kurallarına göre sınırsız ömürlü maddi olmayan ve duran varlıklar olarak kabul ediliyor. Bu kurallara göre, kripto varlıkların satın alınmasının ardından herhangi bir zamanda bu varlıkların gerçeğe uygun değerinin defter değerlerimizin altına düşmesi, değer düşüklüğü giderlerini muhasebeleştirmemizi gerektiriyor.

Editör: Burak Karahan