Termal macun, bilgisayarımınız en önemli bileşenlerinden CPU ve kimi insan çok bilmese de GPU'yu serin tutmak için oldukça büyük öneme sahip. Fakat termal macunu sürme kısmına geldiğimizde birçok insanın önerdiği birçok farklı yöntem var. Bunların en yaygını muhtemelen sizin de yaptığınız, çipin tam merkezine bir damla şeklinde macunu sürüp daha sonra yüzeye dağıtmak. Ya da bir çarpı işareti yapıp sürmek.

Çok farklı şekillerde termal macun uygulayan ve tavsiye eden insanlar var. Son olarak bu tartışmalara son noktayı koymak için Igor's Lab'dan Igor Wallossek, GPU'lar için en iyi termal macun uygulama şeklini test etti ve belirledi. Unutmayın CPU'lar yani işlemciler değil GPU'lar yani ekran kartıları için.

GeForce RTX 4000 serisi ekran kartlarında DisplayPort 2.0 yer almıyor GeForce RTX 4000 serisi ekran kartlarında DisplayPort 2.0 yer almıyor

2022-09-05 08_59_58-Window

Termal macunu düz bir çizgi olarak sürmek daha etkili

Igor'un testleri sonucunda buldugu yöntem, GPU'larda en etkisiz yöntemden 5 derece daha iyi sogutma sağlıyor. Çip üzerine düz bir çizgi şeklinde termal macunu sürmek, diğer yöntemlerden daha etkili. Yani GPU'nuza termal macun sürecekseniz bunu düz bir çizgi (sosis şeklinde) yapmanız daha iyi sonuc varacaktır.  (Aşağıdaki gibi)

termal

Intel’in de önerdiği merkezde damla tarzı macun yönteminden 3 derece daha iyi sonuç veren bu sosis şeklinde sürme yöntemi, şu an için en iyi yöntem gibi duruyor. Termal macunu çapraz şekilde uygulamak ise en kötü yöntem gibi duruyor. Tüm testler oda sıcaklığında ve sığı soğutmalı RTX 3080 ekran kartı üzerinde gerçekleştirildi.

Termal macun sürülürken neler yapılmalı?

Igor'un testine göre en iyi yöntemin sosis yöntemi olduğunu söyledik. Ayrıca termal macunu sürmeden önce de yapmanız gereken şeyler var. Yeni termal macunu uygulamadan önce çip üzerinde halihazırda bulunan eski macunun dikkatli ve temiz bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

indir-1

Igor'un testleri sırasında GPU'lar için Arctic MX-2 veya MX-4 gibi popüler ürünleri kesinlikle önermeyen Igor, Alphacool Apex, Subzero veya benzeri daha yoğun macunları tavsiye ediyor. Bunu nedeni ise GPU ile soğutucu arasındaki boşluk. Macun sürülmeden önce hem GPU yüzeyinin hem de macunun mümkün olduğunca aynı sıcaklıklarda olmasına dikkat edilmesini öneren Igor, macunu uyguladıktan sonra soğutucu bloğunun vidalanma sürecinin de önemli olduğu belirtiliyor. Vidaları sıkarken çaprazlama bir şekilde ve yavaş yavaş aynı derecede sıkmak gerekiyor.