Özellikle güvenlik konusunda başarılı olduğu için insanların tercih ettiği Telegram, bu ekstra güvenlik önlemleri nedeniyle de birçok kullanıcının engellenmesi ve yasaklanması gibi durumlara yol açıyor. 

Telegram hesabınız neden yasaklanır?

Telegram'da hesabınızın yasaklanması durumunun ortaya çıkmasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygınları; Spam yapmak, sürekli link ve reklam yapılan içerikler göndermek gösterilebilir. Konumuz olan Telegram gruplarındaki en fazla engel yeme sebebi ise spam yapmaktır. Tabii ki kural ihlali ve ya grup yöneticisi ile yaşadığınız ekstra durumlardan da uzak turmanız gerekiyor.

Eski tabletleri yeniden çalıştırmaya yarayacak 6 ipucu Eski tabletleri yeniden çalıştırmaya yarayacak 6 ipucu

Eğer birkaç mesaj ya da içerik nedeniyle engellendiyseniz, cezanız kısa süre sonra kaldırılabilir ya da spam yaptıysanız 1 haftayı geçen sürelerde yasaklanabilirsiniz. Yani çiğnediğiniz kuralın şiddetine bağlı olarak geçici ya da tamamen ban yiyebilirsiniz. 

Engelli olduğunuzu nasıl anlarsınız?

1- @Spambot kanal adını arayın
2- Botla sohbet etmeye başlayın. (Başlat düğmesine dokun)
3- Hesabınızda bir kısıtlama yoksa, size bot tarafından söylenecektir. Hesabınız yasaklanırsa bu bot tarafından bilgilendirilirsiniz.

5ad5f35dfc7e9386218b4571

Telegram gruplarından engel kaldırma nasıl yapılır?

Eğer yukarıda belirttiğimiz küçük kural ihlallerinden dolayı engel yediyseniz, bir süre bekleyip banınızın kaldırılıp kaldırılmadığını görebilirsiniz. Ancak uzun süre ya da tamamen ban yediyseniz yapmanız gereken şey numaranızı değiştirmek ve yeni bir hesap oluşturmak. Bunun dışında Telegram destek ekibine de başvuruda bulunup ban kaldırma talebinde bulunabilirsiniz.

Örneğin spam yapmanız gereken bir durumda  [email protected] adresine bir e-posta göndermeniz ve 'mantıklı' spam nedeninizi açıklamanız gerekiyor. 

Engel yediğimiz Telegram grubuna nasıl tekrar girerim?

1- Mevcut Telegram hesabınızı silerek tekrardan yeni bir hesap açın
2- Hesabınızı silmek istiyorsanız buraya tıklayarak hesap silme sayfasına gidin.
3- Telefon numaranızı girip onay kodunu aldıktan sonra hesabınızı silebilirsiniz.
4- Hesabınız silindiği için yeniden Telegram uygulamasını açarak aynı  telefon numaranızla yeni bir telegram hesabı oluşturun.
5- Girmek istediğiniz gruba tekrar katılın.