Özellikle pandemi döneminde evden çalışma durumlarının artmasıyla, Zoom toplantıları ya da Skype üzerinden yapılan görüntülü görüşmeler sıkça kullanılmaya başladı. Bununla birlikte son dönemde Twitch yayıncılığı, YouTuberlık gibi birçok yeni iş alanının ortaya çıkmasıyla da bilgisayarımızda kaliteli bir kameraya sahip olmamız artık bir şart haline geldi. Eğer bir laptop kullanıyorsanız üzerinde gelen bir kamera mutlaka vardır. Ancak bu kamera yeterli performansı hiçbir zaman vermez. Bu yüzden elimizdeki imkanlarla görüntü kalitemizi artırmamızın bir yolunu size anlatacağız.

Cep telefonumuzun kamerasını Webcam olarak kullanacağız. Peki telefonumuzu webcam olarak nasıl kullanırız? Camo uygulaması nedir? Telefonu webcam olarak kullanma nasıl yapılır? İşte tüm sorularınızın cevapları...

ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatası nasıl çözülür? ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatası nasıl çözülür?

Telefon webcam olarak kullanılır mı? Nasıl kullanılır?

Sorumuzun cevabı kısa ve net: Evet kullanılır. Bunun için ise ihtiyacınız olan bazı şeyler var. Birincisi tabii ki bir telefon, ikincisi bir bilgisayar ve son olarak da bilgisayarınız ile telefonunuz arasında bağlantıyı sağlayacak bir kablo. Telefonunuzun yanında gelen klasik bağlantı kablosunu kullanabilirsiniz. Bu bağlantıda telefonumuzu webcam olarak kullanmamızı sağlayacak programın ismi ise Camo. Camo uygulaması ile Android ya da iPhone telefonumuzu webcam olarak kullanabiliyoruz. Bunun için yapmanız gerekenleri adım adım anlatıyoruz.

Camo uygulaması ile telefonu webcam olarak kullanma

1- İlk önce Camo uygulamasını bilgisayarımıza indiriyoruz. Buraya tıklayarak açılan sayfadan seçili alana tıklıyoruz ve uygulamayı indiriyoruz. Eğer Mac kullanıyorsanız Mac için olanı size gösterecektir ve Mac için olanı indirmeniz gerekmekte. İndirdikten sonra uygulamayı bilgisayarımıza kuruyoruz.

2- Daha sonra webcam olarak kullanmak istediğimiz akıllı telefona (iPhone ya da Android fark etmez), uygulama mağazasına gidip Camo uygulamasını indiriyoruz. Aşağıda Android için olan versiyonuna örnek için bir görsel paylaştım.

3- Bilgisayarımızdan Camo Studio'yu açıyoruz. Karşımızda böyle bir pencere olacaktır. (Mac sürümü de çok benzer)

4- Şimdi sıra telefonumuza geldi. Telefonumuzda USB Hata Ayıklama Modu'nun açık olması gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken:

  •  "Ayarlar"> "Telefon hakkında"> "Yazılım bilgileri" ne gidin. 7 kez "Yapı numarası" na dokunun ve Geliştirici modunu aktifleştirin. (Xiaomi telefonlarda MIUI sürümü yazan menüye 7 kez dokunmanız gerekiyor)
  • Geliştirici Seçeneklerini açın ve bu bölümden USB Hata Ayıklama'yı açık hale getirin.

5- Telefonunuzu USB'den bilgisayara bağlayın ve kabloyu telefonunuza takın. Ardından da indirdiğiniz Camo uygulamasını açın. Gerekli izinleri isteyecektir ve izinleri verin.

6- Artık telefonunuzu bir webcam olarak kullanabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz gibi görüntünüz Camo Studio programında gözükecektir. Sol ve sağ taraftaki çeşitli ayarlarla görüntü kalitesini değiştirebilirsiniz. Kameranızın geniş lensi ile normal lensi arasında da geçiş yapabilirsiniz.

7- Son olarak telefonunuzun ekran kilidini kapatabilirsiniz. Uygulama açık olduğu sürece kamera çalışacaktır.  Zoom, Skype gibi uygulamaları açtıktan sonra kameranız olarak Camo'yu belirlemeyi unutmayın. Eğer sorularınız olursa yorumlar kısmında bize yazmayı unutmayın.

Editör: Megabayt Haber