Günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp pek çok seçeneğe sahip. Yazışmaların yanı sıra sesli konuşma, görüntülü konuşma, video ve içerik paylaşımı da bu uygulama üzerinden sıklıkla yapılmaktadır.

İnternetin olduğu her yerden bu uygulama kullanılabilir. Bu seçeneklerden bir tanesi de engellemedir. WhatsApp kullanıcıları görüşmek istemedikleri kişileri engelleyebilirler. Bazı zamanlarda rahatsız edilme gibi olumsuz durumlarda da engelleme seçeneği kullanılır. Kullanıcı birini engellediğinde o kişi bir daha WhatsApp üzerinden iletişim kuramaz. Engel kaldırılıncaya kadar iletişim kurulması mümkün olmaz.

Son görülme zamanı

WhatsApp’ta engellenip engellenmediğini anlamanın ilk yolu; söz konusu kişinin sohbet sayfasına bakmaktır. Sohbet sayfası üzerinden ilk kontrol yapılabilir. Kişinin sohbet sayfasında görülme tarihine bakılmalıdır. Bilindiği gibi görülme tarihi; kişinin WhatsApp uygulamasına ne zaman girdiğini gösterir. Eğer bu tarih görüntülenemiyorsa kişinin engellenme ihtimali yüksektir.

Elbette bazı WhatsApp kullanıcıları, uygulamaya son giriş tarihini kapatabilirler. Bilindiği gibi uygulamanın ayarlar bölümünden bu özellik kapatılabilirler. Dolayısıyla, bu tarihi görememiş olmak engellenmiş olmanın tam bir kanıtı değildir. Engellemenin yapıldığını tam olarak anlamak için bununla beraber diğer kontrollerinde yapılması gerekir.

Çevrimiçi olma durumu

Engelleyen kişi, engellenen kişinin WhatsApp uygulamasında kesinlikle çevrim içi gözükmez. Eğer çevrim içi olarak görüntülenemiyorsa engellenmiş olma ihtimali yüksektir. Ancak; kişinin WhatsApp’ta olmadığı bir zamana da denk gelinmiş olabilir. Bunun için belirli aralıkla çevrim içi durum kontrol edilmelidir. Eğer kişi, sürekli olarak çevrim dışı olarak görüntüleniyorsa engellenme ihtimali yükselir.

Mesaj iletimi

Engellediği düşünülen kişiye mesaj atılabilir. Birçok kullanıcı bu yöntemle engellendiğini anlamaktadır. Eğer mesaj karşı tarafın WhatsApp’ına iletilirse iki tik olur. Eğer mesaj o kişi tarafından görülürse bilindiği gibi mavi tık işareti belirir. Bu durumda engelleme söz konusu değildir. Ancak; gönderilen mesaj tek tik ise engellenme ihtimali olabilir. Kişi WhatsApp uygulamasına girmediyse yani interneti kapalı ise yine bu durum söz konusu olacaktır. O nedenle mesajın takibi yapılmalıdır.

OKUYUN  Clubhouse'un Android platformuna geleceği tarih belli oldu!

Başka bir telefon üzerinden kontrol yapmak

WhatsApp üzerinden engelleme durumunun net bir şekilde anlaşılması için etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemle engelleme konusunda tam bir bilgi edinmek mümkün olabilir.

 • Engelleme yaptığı düşünülen kişinin numarası, bir başka telefon üzerinden kontrol edilir. Bunun için bir arkadaşın ya da yakının telefonu üzerinden işlem yapılması gerekecektir. Belli adımlar atılarak işlem başlatılır.
 • Bunun için söz konusu telefona engelleyen kişinin numarası kaydedilir.
 • Daha sonra WhatsApp uygulamasına girilir.
 • Söz konusu kişi WhatsApp rehberinde görüntülenir. Bu kişinin profil bilgileri kontrol edilir.
 • Çevrimiçi bilgileri, son girilme tarihi, saati ve profil fotoğrafı gibi bilgilere bakılır.

Bu kontrollerden sonra net bir sonuca varılabilir. Eğer bu kişi; bu telefonda çevrim içi ise ya da Whatsapp’a son giriş tarihi görülüyorsa o halde bu engelleme yapıldığını gösterir. Bu bilgilerden yola çıkılarak Whatsapp uygulamasında engelleme yapıldığı ortaya çıkar. Ancak; bu telefondan da aynı sonuçlar alınıyorsa o halde engelleme söz konusu değildir.

WhatsApp uygulamasında kişi engelleme

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan uygulamalardan biri olan WhatsApp uygulamasının engelleme özelliği mevcut. Kullanıcılar istemediği kişileri küçük bir işlemle engelleyebilirler. Bir kişinin WhatsApp uygulamasında engellenmesi için bazı adımlar atılmalıdır.

 • İlk olarak WhatsApp uygulaması açılır.
 • “Diğer seçenekler” kısmına girilir. Buradan “Ayarlar” menüsü tercih edilir.
 • Bu menüden “Hesap” bölümü tercih edilir.
 • Hesap menüsünden “Gizlilik” kısmı tercih edilir. Buradan da “Engellenmiş Kişiler” kısmına tıklanır.
 • “Ekle” bölümüne tıklanır.
 • Engellenmek istenen kişi rehberde bulunduktan sonra seçim yapılır.
 • Alternatif olarak söz konusu kişiyle bir sohbet açılır. Daha sonra o kişi için “Engelle” butonuna tıklanır.

Görüldüğü gibi basit adımlarla WhatsApp engelleme yapılmış olur.

WhatsApp uygulamasında engel kaldırılabilir mi?

Engellenen bir kişi için daha sonra engelin kaldırılması mümkün. Yani kullanıcının engelleme işleminden vazgeçmesi halinde kişiye konulan engel kolayca kaldırabilir. Bunun içinde bazı adımların takip edilmesi gerekir.

 • WhatsApp uygulaması açılır.
 • Diğer seçenekler kısmından “Ayarlar” kısmına girilerek “Hesap” bölümü tercih edilir.
 • Bu bölümden “Gizlilik” seçilerek “Engellenmiş Kişiler” kısmına girilir.
OKUYUN  WhatsApp'ta son görülme nasıl kapatılır? Bir kaç basit adımla işte çözümü...

Kişi için bir sohbet açılarak “Engeli kaldır” kısmı seçilir. Böylece söz konusu kişi için yapılmış olan engelleme ortadan kaldırılır.