Dolar kurunun son günlerde aşağı yönlü ivme kazanması ve bugün son olarak 7 TL’nin altını görmesi telefon satın almayı planlayanların yüzünü güldürdü. Hem döviz kurunun TL karşısındaki değer kaybı, hem de teknoloji devlerinin yatırımları ile birkaç aydır fiyatları oldukça kabaran teknolojik aletlerde büyük fiyat indirimleri bekleniyor… Tüketiciyi sevindirecek olan yeni fiyat etiketleri, ekonomiyi de hareketlendirecek gibi görünüyor…

Ekim ayında 8 TL bandının üzerine çıkan dolar, kasımda 8,58 TL ile tarihi zirveye ulaştı. Dolar kurundaki bu radikal yükseliş elektronik aletler ve özellikle cep telefonu fiyatlarında fahiş fiyat artışlarına neden oldu.

Ancak yıl sonunda ekonomi yönetiminde yapılan revizyon ile birlikte düşüşe geçen dolar bugün itibarıyla 7 TL’nin de altına inerek, 6 ay sonraki en düşük seviyesine geriledi.

Bu gelişmeler elektronik cihaz almayı düşünen vatandaşların da yüzünü güldürdü. Özellikle döviz kuruna endeksli olarak son dönemde fiyatları el yakan cep telefonlarında fiyatların peyderpey gerilemesi bekleniyor.

YATIRIMLAR GELİYOR, FİYATLAR DÜŞECEK BEKLENTİSİ ARTIYOR

Diğer yandan, döviz kurundaki gerileme ile birlikte fiyatlarda indirim beklentisi yaratan bir başka etmen de cep telefonu üreticilerinin Türkiye’ye yönelik yatırım politikaları.

Bu noktada, son olarak Çin teknoloji şirketi Xiaomi, 2021 yılı başında akılı telefon üretiminin yapılacağı 4. ülke olarak Türkiye’yi duyurmuştu.

Açıklamayı yapan Xiaomi Türkiye Müdürü Usher Liu, ‘’ Xiaomi ailesi olarak 2019 yılında Türkiye’de başlayan yolculuğumuzun bizi bu noktalara getirmesinden büyük gurur duyuyoruz. Bizi ilk günden bu yana kucaklayarak, Türkiye’nin bir numaralı akıllı telefon markası yapan ve en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına teşekkür ederiz. Xiaomi olarak en önemli önceliğimiz, bulunduğumuz her bölgede katma değer yaratarak o bölgenin yerel bir parçası haline gelmek. Bu sebeple Türkiye’nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı çok mutluyuz. Bizim için en değerli pazarlardan biri olan Türkiye’de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek çalışmalarımızı her zaman bir adım öteye taşımayı arzu ediyoruz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine kurulu fabrikamızla Türkiye’de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim.’’ demişti.                                                           

Xiaomi’nin yatırımından sonra  Tecno’dan Pendik’e 25 milyon dolarlık yatırım yapıldığını  söyleyen Ekonomist Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara, Vivo’nun da 20 milyon dolarlık yatırımı olduğunu belirtti. Oppo’nun da Gebze’de tesis çalışmalarının devam ettiği düşünülürse Türkiye akıllı telefon üretiminde söz sahibi olacak yatırımları bünyesine çekiyor. 

Dr.İncekara ‘’İstihdama ciddi katkı sağlayacaktır. 2 bin kişiyi işe almayı planlıyorlar. Sadece montaj değil üretimi de yapılan akıllı telefonlar, ihraç da edilecek. Türkiye’ye yüksek teknolojili ürünler girmiş olacak. Beraberinde, ülkemizin daha fazla pazara ulaşıp, ihracatını artırması sağlanacak. Yurt dışından en çok enerji ve akıllı telefon alıyoruz. Bu nedenle üretimlerin ülke içerisinde gerçekleşmesi cari açığı azaltacaktır. Markadan yapılan açıklamaya göre, fabrika 2021’in ilk çeyreğinde faaliyete geçecek. Akıllı telefon üretimi ne kadar çok olursa, fiyatları da o kadar düşer.’’ ifadelerini kullandı. 

Yani açıklamalara göre; yatırımların artması  ve doların düşüşü  akıllı telefon fiyatlarının düşüşüne sebep olabilecek.

OKUYUN  İşte Türkiye'de üretilecek ilk Xiaomi akıllı telefon modeli!