Samsung, yeni çıkaracağı akıllı telefonuyla kullanıcıları şimdiden heyecanlandırdı. Güney Kore merkezli dev şirket, kamera sensöründeki piksel boyutuyla sınırları yeniden zorlayacak. Söz konusu sensör, Isocell JN1, yalnızca 0,64 mikrometrelik bir piksel boyutu için 50 Megapikseli 1/2.76 inçlik küçük bir formata sığdırmayı başarabilecek.

Bu durumla ilgili Samsung’un Elektronik yöneticisi Başkan Yardımcısı Duckhyun Chang; “0,64 mikrometrelik yeni Isocell JN1, yarının en şık akıllı telefonlarını ultra yüksek çözünürlüklü mobil fotoğraflarla donatabilecek” açıklamasını yaptı.

Küçük sensör boyutunun, çoklu kamera kurulumları için daha kullanışlı olacağı da belirtiliyor. Akıllı telefonlarda bu sensör, gereken kurulum ve çözünürlüğe bağlı olarak ultra geniş açılı fotoğraf ve video çekimi sırasında oldukça işe yarayacak.

Samsung, ayrıca kamera modülü kalınlıklarının da yaklaşık olarak %10 azalacağını söyledi. Küçük pikselin cihazlarda yer alması, bazen de az ışık topladıklarından dolayı tepkilere neden olabiliyor ancak Samsung buna da çözüm bulmuş gibi gözüküyor. Şirket bu durumun üstesinden gelebilmek için 4 pikseli birleştirerek ışığı da 4 kat arttıracak.

Ek olarak yeni akıllı telefonlarda, renk filtreleri arasındaki metal bariyerleri ışık kaybını azaltarak, duyarlılığı %16’ya kadar arttıracak. Samsung, bu teknoloji için Isocell 2.0 teknolojisini kullanacak. Yeni sensör aynı zamanda Samsung’un “çift süper PD” (faz algılamalı) otomatik odaklama özelliğini, piksel yoğunluğunun iki katıyla birleştirerek düşük ışık koşullarında AF performansını da iyileştirecek.

Yeni sensör ayrıca 60 fps’de 4K videoyu veya 240 fps’de full HD’yi destekleyecek. Şirket, JN1’in artık seri üretime de geçeceğini belirtildi. Bu yüzden yakın bir gelecekte bu teknolojileri görebilmemiz mümkün olabilir. Siz Samsung’un kullanacağı bu teknolojiler ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Android 12 ilk hata düzeltme güncellemesi yayınlandı!