Akıllı telefonunuzun GPS özelliği, hava durumu veya harita gibi konumunuzu kullanan uygulamalar için oldukça önemlidir. Ancak bazı zamanlar konumunuzu paylaşmak sizin için rahatsız edici ve uygunsuz gelebilir. İster ebeveynlerinizden saklanmaya çalışan bir genç olun, ister konumunuzu farklı nedenlerden dolayı göndermek istemiyor olun. Cihazınızdaki konum izleme özelliklerini kandırmanın yollarını inceleyelim…

Bunu yapmanız için bir yardıma ihtiyacınız olacak. İster iPhone kullanın, ister Android kullanın, konumunuzu anında değiştirecek bir ayar yoktur. GPS aldatmacanızı gerçeğe dönüştürmek için biraz araştırma yapmanız gerekmektedir.

Telefonlarınızdaki GPS yongası, olabildiğince doğru olmalıdır ve açıldığı an koordinatları telefonunuzun işletim sistemine aktararak konumunuzu sürekli olarak günceller. İşletim sistemi daha sonra bu verileri konum bilgilerine dayanan uygulamalar ile paylaşılır. Bunu aşmak için ise, bu uygulamaları yanlış GPS verilerini kabul etmeleri için aldatmanız gerekecek.

Android cihazlar için “Google Play” mağazasında “GPS fakery” adlı, etkinleştirmeyi amaç edinmiş bir çok uygulama bulacaksınız. Örnek vermek gerekirse Sahte GPS Konumu – GPS Joystick gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Android telefonlarda sahte GPS konumu

 1. Google Play mağazasına gidin ve ardından Fake GPS Location – GPS Joystick adlı uygulamayı telefonunuza indirip yükleyin.
 2. Uygulamayı başlatın ve başlamak için bir seçenek belirleyin adlı bölüme gidin. Ardından “Konum Ayarla” seçeneğine basın.
 3. Harita seçeneğini açmak için buraya tıklayın seçeneğine dokunun. Bu, telefonunuzun görünmesini istediğiniz sahte konumu seçmek için bir harita kullanmanıza olanak tanıyacak ve koordinatlar, GPS Joystick’teki Enlem, Boylam çizgisinde görünecektir.
 4. Başlata basın ve uygulama sizden bir sistem ayarını değiştirmenizi isteyen Çizim İzni Gerekli iletişim kutusu karşınıza çıkacak. Ayarlara git seçeneğine basın.
 5. Diğer uygulamalar üzerinde çizime izin ver ve ardından geri dön simgesine dokunun.
 6. Başlat’a dokunun. Sahte konumu etkinleştirmenizi isteyen bir iletişim kutusu göreceksiniz.
 7. Sahte bir konumu etkinleştirmek için, telefonunuzun ayarlarına girmeniz gerekir. Ayarlar’a Git, hakkında kısmına dokunun ve Yapı Numarasını bulun (telefonunuzun Ayarlar menüsünden Yapı Numarası seçeneğini arayabilirsiniz). Geliştirici moduna girdiğinizi gösteren bir bildirim görene kadar yapı numarasına dokunun. “Geliştirici Modu” ile alakalı tüm bildirimleri kapatın.
 8. Telefonunuzun ayarlar kısmında, geliştirici seçeneklerine ve ardından sahte konum uygulamasını seç’e basın ve ardından GPS Joystick’e seçeneğine basın.
 9. GPS oyun çubuğunda başlat’a dokunun. Konumunuzun şimdi güncellenip güncellenmediğini görmek için Google Haritalar’ı veya benzer bir uygulamayı açın. Sahte konumunuzun başkalarının telefonlarında görünmesi birkaç dakikanızı alabilir.
OKUYUN  iOS'a yeni güncelleme! Bluetooth ses izleme özelliği geldi...

iPhone’da sahte GPS konumu

Bir iPhone’un yerini aldatmak, Android cihazların aksine çok daha fazla çaba gerektirir. Çünkü bir uygulamayı kolayca yükleyemezsiniz. Bu yüzden en kolay yolu, bilgisayarınızı kullanmak olacak. Fakat bunun yalnızca iOS 12 veya daha eski bir işletim sistemini çalıştıran iPhone’larda olacağını aklınızdan çıkarmayın.

 1. iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve iTools uygulamasını bilgisayarınıza yükleyin. iTools, telefonunuzun konumunu değiştirmenize izin veren sanal Konum isimli bir araç içerir.
 2. iTools’u başlatın ve sanal konum düğmesine tıklayın.
 3. Haritanın üst kısmına, taklit etmek istediğiniz konumu yazın ve onaylayın.
 4. Haritayı açtığınızda, GPS konumunuzun sahte konuma gittiğini göreceksiniz. Buraya taşı seçeneğine tıklayın.
 5. iTools’tan çıkıp iPhone’unuzun bilgisayarınızla bağlantısını kesebilirsiniz. Program konum simülasyonunu durdurmanızı isterse, hayır seçeneğini seçtiğinizden emin olun.