Pandemi, bizi hayatımızın çoğu kısmını evde geçirmemizi gerektirdi. E-ticaret’e her zamankinden daha fazla önem verdi. Siber suçlular, oluşturdukları SMS (kısa mesajlar) yoluyla insanları aldatmayı amaçlarlar ve telefonlarımıza gönderdikleri sahte gönderim bildirimine tıklayarak, kullanıcı kimlik bilgilerini elde etmeye ve sahte vaatlerle bizi aldatmaya çalışırlar.

Bugünlerde birçok çevrimiçi mağazada alışveriş yapıyoruz ve teslimat uyarıları ile karışabiliyoruz. Alışverişten sonra, önce gönderi hakkında bilgi içeren bir metin mesajı ve ardından malların teslimatı hakkında bir bildirim görüntülenir. Bazen, malların teslim edilmesini beklemesek bile, dolandırıcı bu kadar güvenilir bir bağlantı sağlar veya bağlantıya tıklayıp daha fazla bilgi istememiz için bize bir teklif sunar.

Kargo şirketi gibi davranıyorlar!

Siber güvenlik araştırmacıları, kısa bir süre önce, nakliye şirketleri tarafından gönderilen sözde SMS kimlik avı dolandırıcılıklarında artış olduğunu fark ettiler. Siber dolandırıcı, bu tür mesajlar aracılığıyla kurbanın bağlantısını tıklamayı amaçlamaktadır. Sahte dolandırıcılar sürekli kendilerini geliştiriyorlar.

İnsanlara iki kez düşünme fırsatı vermeden istediklerini yapmalarını sağlamak için yeni teknolojiler geliştiriyorlar. Birçok kişi e-posta kimlik avı yöntemlerine alıştıkları için bu e-postalara karşı önleyici tedbirler almaya başladı. Ancak SMS kimlik avı mesajları gündemde değil. Bu nedenle suçlular bu mesajlardan faydalanabilir. Artan tehdidi inceleyen ESET araştırmacısı Jake Moore, bu bilginin sıklığının ve yaratıcılığının arttığı konusunda uyardı. Büyük bir indirim sunduğunuzu iddia edip hemen harekete geçmenizi isteyince iki kez düşünün. Ruh halinizi etkileyen bilgiler, farkına varmadan sizi yönlendirecektir. Tıklamak için acele etmeyin. Gönderenin bilgilerini kontrol edin ve teklifin kargo şirketinden gelip gelmediğini düşünün. Olmayacak önerilerle aldatılmayın. Banka işlemleri için kullanılabilecek kişisel bilgileri, şifreleri ve şifreleri ve kredi kartı bilgilerini paylaşmayın.

OKUYUN  Aman dikkat! Dolandırıcıların yeni tuzağına düşmeyin!