Google’ın Mayıs ayında düzenleyeceği I/O Geliştiriciler Konferansı’nda yayınlanacak olan Android 12 beta sürümü ile ilgili önemli bilgiler gelmeye devam ediyor.

XDA Developers forumlarında kullanıcıların keşfettiği yeni özellikler arasında Windows işletim sisteminden de aşina olduğumuz “Çöp Kutusu” özelliği görüldü.

İşte Android 12’de keşfedilen yeni özelliklerden bazıları:

Yeni ekran görüntüsü işlevleri

Bu özellik ile telefonda aldığımız screenshotlar yani “SS”leri daha hızlı ve kolay düzenleyebiliyoruz. Bir taraftan ekran görüntüsünü kırparken, bir büyüteç aracı da daha temiz bir seçim yapmamızı sağlıyor.

Dışarıdan uygulama yüklemek daha kolay

Google, Android 12 ile birlikte, dışarıdan indirilen uygulama için bir uyarı veriyor. Bu kısa uyarıdan sonra ise uygulamaya izin vermenizi sağlayacak ekrana yönlendiriyor.

Her uygulama için ayrı açılış ekranı

Android 12 ile birlikte sistem içerisinde yer alan her uygulama, özel bir açılış ekranıyla devreye girecek. Bu da açılış sayfası olmayan uygulamalar için daha akıcı bir deneyim sunacak. Ancak denemelerde özellik, uygulamaların kendi açılış ekranlarına engel olduğu ortaya çıktı. Geliştiricilere göre Google bu hatayı giderecek.

Animasyon değişiklikleri

Google, hem uygulama kaydırma hem de uygulama çekmesi animasyonlarında yenilikler yaptı. Buna göre uygulama çekmesine girdikten sonra sayfayı aşağı ve yukarı çektiğinizde bir zıplama efekti karşımıza çıkıyor. Yine uygulama çekmecesi açılırken de aynı şekilde küçük bir zıplama efekti kullanılmış. Şarj animasyonunda da değişikliğe gidilmiş. Kablo bağlandıktan sonra ekranda mavi bir ışık huzmesi beliriyor ve hızlıca yukarı hareket ediyor.

Ses kontrol arayüzünde değişim

Yeni işletim sistemi, bildiğimiz ve yıllardır kullanılan Android ses kontrol arayüzünü de değiştiriyor. Yeni tasarımda ses açma kapama gibi simgeler daha büyük ve vurgulu bir hale gelmiş. Bu tasarımsal değişim ekran parlaklığı açma kapama çubuğunda da karşımıza çıkıyor.

OKUYUN  Facebook, Uygur Türklerini hedef alan Çinli hackerları yakaladı!

Ekran parlaklığı için yeni ayar

Erişilebilirlik ayarlarına da ekran parlaklığı ile ilgili yeni bir ayar eklendi. Buna göre ekran parlaklığını ekstra loş olarak değiştirmek mümkün olacak. Bu yeni modda ekranın parlaklığı kararmak yerine loşlaşıyor.

Yakınlarla görüşmeleri gösteren widget

Daha önce geliştirici beta kodlarında rastlanan, yakınlarla yapılan son mesajlaşmaları gösteren widgetın da kullanıma açıldığı ortaya çıktı. Bu yeni widget sayesinde yakın olarak belirlediğiniz kişilerin sohbetlerine kolayca ulaşabileceğiz. Ortaya çıkan diğer özellikler ise şu şekilde:

– Android 10 ile birlikte Google, uygulamaların arka planda panoya erişiminin önüne geçti. Şimdi ise uygulamaların panoyu okuması halinde kullancı bildirim alacak.

– Google, Android 12 için uygulama bildirimleri için kontrol ayarı da deneme aşamasında. Bu özellik ile birlikte kullanıcı uygulamaların bildirimlerine ince ayarlar yapacak.

– Yeni işletim sistemi kullanıcılara uygulamanın istediği yaklaşık konum paylaşımı ve anlık konum paylaşım izni ile ilgili bilgi paylaşacak.

– Google, Asistan’ı başlatmak için güç düğmesine basılı tutma seçeneğini denemeye başladı.