Telefonunuzun tüm gün dayanmasını sağlamanın en kolay yollarını derledik. Maddeleri adım adım takip edelim…

1. Uygulamalarınızdan çıkmayın!

Bir uygulamadan çıkmanın pil ömründen tasarruf edebileceğini duyduysanız, bu bir efsanedir. Uygulamadan çıkmak aslında telefonu yavaşlatacak ve daha fazla pil ömrü tüketecektir.

2. Hangi uygulamaların en fazla pili kullandığını kontrol edin.

Ayarlar> Pil bölümüne giderseniz pili en çok hangi uygulamaların kullandığını kontrol edebilirsiniz. Oyunlar gibi kaç tane gereksiz uygulamanın bir ton pil kullandığına şaşıracaksınız ve pilinizi neyin tükettiğine bakarak alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

3. Düşük Güç Modu sizin dostunuzdur.

Ayarlar> Pil içindeyken Düşük Güç Modu’nu açın. Posta alma, otomatik indirmeler, bazı görsel efektler gibi özellikleri kapatır ve ekran parlaklığınızı azaltır. WIRED tarafından yapılan bir araştırma, Düşük Güç Modunun, telefonunuzun normal modda olmasına göre yüzde 30 daha az güç kullandığını buldu. Ayrıca, telefonunuzu normal modda veya Düşük Güç Modunda kullanmak arasında çok büyük bir fark yoktur.

4. Arka Planda Uygulama Yenileme’yi kapatın.

Arka Planda Uygulama Yenileme, uygulamaların siz onları kullanmıyorken en son içerikle güncellenmesine izin veren bir ayardır. En son haberleri veya güncellemeleri bir uygulamaya indirir. Bu harika bir özellik çünkü telefonunuzu güncel tutuyor, ancak çok fazla pil ömrü alıyor.

Devre dışı bırakmak için Ayarlar> Genel> Arka Planda Uygulama Yenileme’ye gidin ve kapatın.

5. Konum Hizmetlerini kapatın.

Konum Servisleri yalnızca pil ömrünü uzatmakla kalmaz, aslında düşündüğünüzde oldukça ürkütücüdür. Kendi hükümetimiz her hareketimizi takip ediyor olabilir , ancak eğer istemiyorsak nerede olduğumuzu büyük şirketlere vermek zorunda değiliz. Facebook, Shazam ve Google Haberler gibi kaç uygulamanın konumunuzu bilmek istediğine şaşıracaksınız.

Devre dışı bırakmak için Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri’ne gidin. Yukarıdan tüm konum hizmetlerini kapatabilirsiniz, ancak muhtemelen konumunuzun Google Haritalar gibi çalışmasını gerektiren uygulamalar için bunu yapmak istemezsiniz. Bu yüzden en üstte bırakın ve tek tek uygulamalar için Konum Servislerini kapatın.

OKUYUN  İPhone 13 modeli hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı!

6. Parlaklığınızı azaltın.

Bu, pil ömründen tasarruf etmenin gerçekten kolay bir yoludur. Ana ekranınızdayken yukarı kaydırın ve kısın. Ayrıca, telefonunuza gözünüzde bakmayı kolaylaştırır.

7. Bluetooth’u kapatın.

Çoğu kişi Bluetooth’u çok sık kullanmaz ve bu nedenle açık olması gerekmez. Parlaklığınızı düşürürken Bluetooth’u devre dışı bırakın. Parlaklık ayarlarınızın üzerinde iki üçgen bulunan orta düğmedir.

8. Uçak Modu’nu açın.

Telefonunuzu Uçak Moduna çevirmek en fazla pil tasarrufu sağlar ancak telefonunuzda sevdiğiniz özelliklerin çoğunu kesinlikle devre dışı bırakır. Uçak Modu tüm hücresel verileri kapatır, ancak piliniz düşükse ve Wi-Fi’niz varsa yine de bağlanabilirsiniz. Elbette, Uçak Modunda Wi-Fi’yi kapatmak en fazla pil tasarrufu sağlar.

Uçak Modunda Wi-Fi’ye bağlıysanız, unutmayın: Hala iMessage yapabilirsiniz, ancak SMS gönderemezsiniz, bu da iPhone olmadan kimseye kısa mesaj gönderemeyeceğiniz anlamına gelir.

Telefonunuzu Uçak Modu’na almak için Ayarlar> Uçak Modu’na gidin.

9. Varsa Wi-Fi kullanın.

4G veya LTE kullanmak en fazla pil tüketir, bu yüzden arkadaşınızın evinde takılırken neden Wi-Fi şifresini sormuyorsunuz? Pilden tasarruf etmenizi sağlar ve tüm verilerinizi bu kadar çabuk tüketmezsiniz. Bununla birlikte, Ayarlar> Wi-Fi’deki “Ağlara Katılmadan Sor” özelliğini devre dışı bırakmalısınız. Telefonunuzun her zaman Wi-Fi aramasının bir anlamı yok, çünkü rastgele bir açık Wi-Fi ağı bulma şansınız nedir?

10. Önemsemediğiniz uygulamalar için bildirimleri kapatın.

Muhtemelen çoğu uygulamadan sinir bozucu bildirimler almak istemezsiniz.

Her uygulama için bildirim tercihlerinizi seçmek üzere Ayarlar> Bildirimler’e gidin. Tüm bildirimlerinizi kapatmak en fazla pil tasarrufu sağlar, ancak şansınız yine de Facebook, Snapchat, Instagram ve Twitter’dan bildirim almak istersiniz.

11. Telefonunuzu dizüstü bilgisayarınızdan şarj ederken dizüstü bilgisayarınızın açık olduğundan emin olun.

Telefonunuz takılıyken dizüstü bilgisayarınız kapalı, kapalı veya bekleme modundaysa , telefonunuzun pilini bitirir.

OKUYUN  Telefonumu nasıl şarj etmeliyim? 7 kritik nokta...

12. Kamera flaşını kullanmayın.

Gerçeklerden biri, hiç kimse flaşla çekilmiş bir iPhone fotoğrafında güzel görünmüyor. Başka bir gerçek ise Flash, delice kör edici ve yıkıcıdır. Diğer bir gerçek  Flash, pilinizin ömrünü kısaltır. Öyleyse kapatın şunu!