İPhone’unuzla daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan Apple, akıllı telefonunuza VPN indirmek oldukça basittir. İOS VPN uygulaması, yaşadığınız yerde bulunmayabilecek en son TV şovlarını ve filmleri izlemenize, coğrafi kısıtlamalar nedeniyle erişilemeyen web sitelerinin engellemesini kaldırmanıza, kişisel verilerinizi şifrelemenize, herkese açık Wi-Fi bağlantılarını güvenli hale getirmenize yardımcı olur. App Store’da “VPN” ararsanız, bu tür hizmetlerin çoğunun iOS cihazları için mevcut olduğunu hemen fark edeceksiniz. Peki iPhone VPN’i nasıl seçer ve kurarsınız? Atmanız gereken adımları anlamak için okumaya devam edin…

1. VPN seçin

Bir iPhone’da VPN kurarken, en zor olan kısım genellikle bir sağlayıcı seçmektir. Bu zorluğun nedeni, her VPN hizmetinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olmasıdır. Bir sağlayıcı TV şovlarını ve filmleri izlemek için daha uygun olsa da, başka bir hizmet daha fazla güvenlik ve gizlilik özelliklerine sahip olabilir. İOS VPN uygulamasından tam olarak yararlanabilmek için, ücretsiz hizmetlerden uzak durmanızı ve iPhone için en iyi VPN’lerden birini seçmeniz tavsiye ediliyor. Bunlar:

  • ExpressVPN
  • NordVPN
  • Surfshark

gibi isimleri içeriyor. Eğer araştırma yaptıysanız duymuş olmanız çok büyük ihtimal. İphone için en iyi sağlayıcı, kullanımı kolay İOS uygulamaları, birden fazla küresel sunucu, yabancı Netflix ve diğer büyük yayın sağlayıcılara erişim, sınırsız bant genişliği, güçlü şifreleme, uygun fiyatlı abonelikler, 7/24 destek sağlayacaktır.

2.Abonelik için kaydolun

İPhone’unuza indirmek istediğiniz VPN sağlayıcısını araştırıp seçtikten sonra, bir abonelik için kaydolmanız gerekir. Bunu, sağlayıcının resmi web sitesini ziyaret ederek kolayca yapabilirsiniz. Burada sunulan tüm farklı planları görüntüleyebilecek ve ihtiyaçlarınıza en uygun planı seçebileceksiniz. Çoğu VPN sağlayıcısı aylık ve yıllık planlar sunar, ikinci seçenek uzun vadede daha ucuz olma eğilimindedir.

3. iOS uygulamasını indirin

Bir aboneliğe kaydolduktan sonra, App Store’a gitmeniz ve sağlayıcının iPhone uygulamasını indirmeniz gerekir. Genellikle sağlayıcının web sitesinde, “uygulamalar” gibi bir sayfanın altında bir indirme bağlantısı da bulabilirsiniz. VPN hizmetlerinin çoğu, iOS ve diğer birçok işletim sistemi için uygulamalar sunacaktır.

OKUYUN  Microsoft testlere başladı! İşte Xbox bulut sistemiyle internet penceresinden oyun keyfi...

4. Oturum açın

Uygulama iPhone’unuza indirildiğinde, sonraki adım uygulamayı açmak ve hesabınızda oturum açmaktır. Bunun için, ikinci adımda kullandığınız e-posta adresine ve şifreye ihtiyacınız olacak. Şifrenizi hatırlayamıyorsanız, bunu sıfırlamak için bir bağlantı görmelisiniz.

5. Uygulamayı kurun

İOS uygulaması üzerinden hesabınıza giriş yaptıktan sonra, kısa bir kurulum işlemi yapmanız gerekecektir. ExpressVPN için ilk adım, sağlayıcının gizlilik politikasını kabul etmektir. Okuduklarınızdan memnunsanız, sadece “Kabul Et ve Devam Et” düğmesine basın.

Ardından, ExpressVPN uygulaması sizden “izin verilebilen” veya “reddedilebilen” VPN yapılandırmalarını eklemenizi isteyecektir. VPN’i kurmak ve çalıştırmak için “İzin ver” e basmanız ve iPhone şifresini girmeniz gerekecek.

Ayrıca hesabınız ve VPN bağlantınız hakkında sizi bilgilendirmek için izin talepleri alacaksınız. Sonraki adıma geçmek ve iOS izin talebini onaylamak için “Tamam” düğmesine basın.

Son olarak, VPN hizmetlerini iyileştirmeye yardımcı olmak için bilgi paylaşmanız istenecektir. Tek yapmanız gereken “Tamam” düğmesine tıklamaktır, ancak bu tamamen size bağlıdır.

6. Bir sunucuya bağlanın

Hesabınızda oturum açtıktan ve tüm farklı kurulum talimatlarını uyguladıktan sonra, uygulama çalışır durumda olmalıdır. Şimdi bir VPN sunucusuna bağlanma zamanı geldi.

“Bağlanmak için dokunun” yazan büyük bir güç düğmesi görmelisiniz. Tüm güvenilir iPhone VPN uygulamalarının açılması için benzer bir “açma / kapama” düğmesi olacaktır. Bu düğmeye basın ve otomatik olarak mevcut en iyi sunucuya bağlanacaksınız.

Ancak “Mevcut Konum” kutusuna basarak VPN konumunuzu kolayca değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak, küresel olarak farklı şehirlerdeki ve sunuculardaki sunucuları arayabileceğiniz bir “VPN Konumları” sayfasını açacaktır. Artık hazırsın.

7. İPhone’um için neden bir VPN almalıyım?

Diğer üreticilerin akıllı telefonlarıyla karşılaştırıldığında, Apple’ın iPhone’u güvenlik ve gizlilik açısından oldukça güvenilirdir. Ancak bu, verilerinizin iOS cihazlarda her zaman güvende olacağı anlamına gelmez.

OKUYUN  Clubhouse logosunun ardındaki hikaye: Kim bu adam?

Bir VPN ile, kişisel bilgileriniz, iPhone’unuzda Web’e her göz attığınızda veya bir uygulama kullandığınızda uçtan uca şifreleme ile korunacaktır. Aynı zamanda, üçüncü taraflar (örneğin, İnternet servis sağlayıcıları, siber suçlular ve hükümetler) çevrimiçi olarak ne yaptığınızı göremez. Ayrıca, saldırıya uğrama endişesi duymadan halka açık Wi-Fi ağlarını kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, VPN’in güvenlik dışı birçok avantajı da vardır – çok sayıda VPN bundan yararlanabilir. Her şeyden önce, coğrafi kısıtlamalar artık sorun olmayacak, çünkü tüm favori web sitelerinize ve TV içeriğinize yurt içinden ve yurt dışından erişebilirsiniz.

Aynı zamanda, iPhone’daki oyunların ve akışların performansını iyileştirmeye yardımcı olacak bant genişliği kısıtlamalarından etkilenmeyeceksiniz. İPhone’unuzu çevrimiçi alışveriş için kullanıyorsanız, en ucuz fırsatları bulmak için dünyanın herhangi bir yerine bağlanabilirsiniz. Bu buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu unutmayın.