Eskiden olsa bir telefondan beklediklerimiz çağrı alma, mesaj gönderme ve bluetooth özelliği olması gibi günümüzden bakıldığında oldukça basit gelen şeyler olurdu. Akıllı telefonlar gelişimini sürdürdükçe kameraları da büyük önem kazandı. Öyle ki, akıllı telefon kameralarıyla film dahi çekildi. Sizler için, en iyi kameraya sahip telefonları listeledik.

Koronavirüs’ün damgasını vurduğu 2020 yılında, telefon üreticileri hız kesmeden yeni modellerini tanıtmayı sürdürdü. iPhone 12 Pro Max modeliyle Apple,  bir telefondan beklediğinizden çok daha fazlasını yapmaya başladı.  Kamera kısmı üzerine son yıllarda gelişimini arttıran Google ise, Pixel 5 modeliyle bu sene oldukça başarılı bir kamera deneyimi sundu. Google Pixel serisinin esas başarısı ise piyasadaki kullanıcı odaklı en iyi kamera kullanımını sunması.

Android tarafındaki kameraların gelişimi yalnızca Google ile sınırlı değil. iPhone’un en büyük rakibi Samsung cephesindeki Galaxy Note 20 Ultra 5X optik zoom ve 8K kaliteisnde video içerik kaydetme performansıyla göz doldurdu.

iPhone 12 Pro Max

16 bin 999 TL fiyatıyla ülkemizde satışa sunulan iPhone 12 Pro Max, geniş açılı kamerası, 2.5Xoptik zoom  telefoto kamerası ve 0.5X ultra geniş açılı kamera içeren arka kamera triosu sayesinde akıllı telefonlar içindeki en keyifli kamera deneyimini sunuyor. Akıllı HDR, Deep Fusion  ve Gece modu tarafında eli oldukça güçlü olan iPhone 12 Pro Max, profesyonel fotoğraf sanatçıları için geliştirdiği ProRaw formatıyla da dikkat çekiyor.  Lidar sesnörü sayesinde herhangi iki nesne arası uzaklığı ölçebileceğiniz gibi, kendi boyunuzu dahi ölçebilmeniz mümkün. iPhone 12 Pro Max, fotoğraf tarafında olduğu kadar video tarafında da oldukça iddialı. Ön kamerasıyla da oldukça iyi fotoğraflar sunan iPhone 12 Pro Max ile genel olarak fotoğraf çekerken asla üzülmezsiniz. Piyasadaki en iyi kameraya sahip telefon olduğunu söylesek yanlış olmaz.  Tabii 16 bin 999 TL başlangıç fiyatı olan, en pahalı modeli ise 19 bin 999 TL olan bir cihazdan profesyonel kameralar ile kıyaslayacak bir performans beklemek yanlış olmaz.

OKUYUN  165 inç katlanabilir dev televizyon piyasaya sürüldü!

Pixel 5

Google’ın bir türlü ülkemize getirmediği pixel serisinin yeni üyesi, bu yılın Ekim ayında tanıtılan Pixel 5. Google’ın kamera tarafında yenilikler getirmesi pek çok kullanıcı için sürpriz olmadı. Yazılım tarafındaki dokunuşlar sayesinde Pixel 5, güçlü bir HDR efekti ile keskin fotoğraflar sunuyor. Pixel 4’e göre oldukça gelişme kaydedilen yeni model, yine de iPhone 12 Pro MAx modelinin gerisinde yer alıyor.

Galaxy Note 20 Ultra

Samsung’un amiral serisi Galaxy Note 20 Ultra, 5X optik zoom ile uzak mesafeden çekilen fotoğraflarda olağanüstü görüntü kaltiesi sağlıyor. Çoğumuz uzaklarda yer alan nesnelerin fotoğraflarını ya da ünlü birini çok uzaklardan görüntülemeye çalışmışızdır. Bo fotoğrafları daha sonra incelerken, biraz yaklaştırınca fotoğraflar adeta birer yağlı boya portresine dönüyor. Yaklaştırdıkça bozulan görüntü kalitesini Galaxy Note 20 Ultra tarihin derinliklerine gömüyor. Üstün görüntü kalitesi sunan cihaz ile fotoğraf çekmek, özellikle de manzara fotoğrafları çekmek oldukça keyifli bir hal alıyor.

iPhone 12 Mini

Listemizin sonunda yine bir iPhone’a yer verdik.  9 bin 999 TL’den başlayan fiyatıyla iPhone 12 Mini, ne yazık ki ismi kadar mini bir fiyat etiketiyle satılmıyor. Ancak boyutuyla oldukça dikkat çeken iPhone 12 mini, 5.4 inç ekranda mükemmel fotoğraflar vaat etmesiyle gönlümüzü kazanıyor. iPhone 12 Pro Max ile aynı kameralara sahip olan cihazda yalnızca Lidar sensörü bulunmadığını ekleyelim.Oldukça pahalı bir fiyatı olmasına rağmen iPhone 12’nin çıkışı büyük telefon sevmeyen kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Daha önce Apple kullanmayanlar bile, telefonlarun giderek artan boyutundan hoşlanmadığı için, iPhone 12 Mini’ye bir şans vermeyi ciddi olarak düşünüyor.