Apple’ın akıllı telefon serisi iPhone 13 hakkında yeni bilgiler yayınlandı ve önümüzdeki birkaç ay içinde çıkacak.

ABD teknoloji devi Apple, koronavirüs nedeniyle geçen yıl iPhone 12 serisini biraz ertelemek zorunda kalmıştı. İPhone 13 modelinin ertelenmesini istemeyen Apple, çalışmalarına hız verdi. Eylül 2021’de piyasaya sürülmesi planlanan yeni iPhone modellerinin ekran özellikleri ve diğer teknolojileri hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Yeni ayrıntılar

Sızıntıyla tanınan Max Weinbach, iPhone 13 modeli hakkında bazı bilgiler paylaştı. Apple, Android telefonlarda gördüğümüz birçok özelliği yeni iPhone’a entegre edecek gibi görünüyor.

Alınan bilgiye göre Android işletim sisteminde uzun yıllardır kullanılan “Alwas on Display” yani “Her zaman açık ekran” fonksiyonunu iPhone 13 modelinde de karşımıza çıkaracak. Ayrıca Apple, ekrana gömülü parmak izi teknolojisini (amiral gemisi Android modellerinde de görüyoruz) yeni iPhone ile tanıştırmaya hazırlanıyor.

Diğer bir bilgi ise ekranın yenileme hızı hakkındadır. Günümüzde pek çok Android telefon 90 Hz’de en düşük yenileme hızına sahip olsa da, bazı modellerde 120 Hz kadar yüksek yenileme hızına sahiptir.

Ancak geçen yıl Apple tarafından piyasaya sürülen iPhone 12 modelinde bile yine de 60Hz yenileme hızı ekranı kullanıyor. Ancak Amerikan firması yeni iPhone 13 modelinde 120Hz ekran kullanarak bu durumu ortadan kaldıracak.

Oyun odaklı akıllı telefonlarda ise genellikle 120Hz ekran yenileme hızına sahip panellerle karşılaştığımız ve bu panellerin iPhone 12 serisinde kullanılacağı söyleniyordu. Ancak bu ekranların 5G ile birleşince çok fazla ısınma yapması ve bataryanın hızlı tükenmesi, Apple’ı kararından vazgeçirmişti.

OKUYUN  Bitexen'den hediye!