İnternet devi Google, Google Fit uygulamasıyla Android telefon modellerine önemli sağlık fırsatları getiriyor. Üzerinde çalışılan uygulamanın yakın zamanda bizlerle olması bekleniyor.

Google Fit uygulaması önce Google’ın Pixel modelinde ve ardından diğer Android telefonlarda olacak ve kamera aracılığıyla nefes alıp verme ve kalp atış hızını ölçecek. Bu işlem sırasında solunum hızı ölçülecek veya daha doğru bir şekilde kamera önünde nefes verilerek ölçülecek ve kameraya parmak yerleştirilerek nabız ölçümü yapılacaktır.

Böylelikle firma net bir teşhis koyamayacak, ancak bazı sorunların başladığını fark ederse, kişilere “bir sağlık kurumuna gitmeleri” için bildirimde bulunabilecek. En önemlisi, kağıt üzerindeki gerçekten yararlı işlevlerin, her kullanıldığında daha iyi hale getirmek için yapay zeka temelinde çalışacak olmasıdır.

Google, Android için başka bir önemli planda daha yer alıyor

İOS 14’ün gelecekteki bir sürümü “uygulama takibi denetimi” işlevi ile beraberinde gelecektir. Apple bu konuda şu ifadeleri kullandı: “Aygıtlarınız hayatınızda olan biten her şeyi içeriyor. Bu nedenle uygulamaların verilerinizi takip edip reklam amacıyla diğer şirketlerle veya veri aracılarıyla paylaşması konusunda söz hakkınız olması gerektiğine inanıyoruz.”

Apple’ın yaptıgı bu açıklama kullanıcıları oldukça heyecanlandırdı. Bu sayede yakında gelecek olan sürümde “uygulama beni takip etmesin” seçeneğinin kullanıcılara sunulacağı oldukça açık.

Google, sırf kullanıcıları bu habere karşı görünmez kılmak için geçen hafta birçok iOS uygulamasının takip sürecini sonlandırdı, Google da dün geliştirdiği Android için benzer bir sistem geliştiriyor. Ancak Google’ın reklam yönüne zarar vermemek için daha temel bir altyapı kurduğu söyleniyor. Reklam, Google’ın en büyük gelirlerinden biri olduğu için, şirketin Android’de Apple kadar katı olmadığı görülüyor.

OKUYUN  Mobil oyunculara müjde! ASUS ROG Phone 5 duyuruldu