Gizli mod özelliği, internet üzerinde gizli bir şekilde dolaşabilmenizi sağlar. Bu mod bir çok tarayıcı üzerinde bulunur. Örneğin, Firefox, Google Chrome gibi. Gizli mod size gizli pencereler sunar. Bu gizli pencereler  ziyaret ettiğiniz siteleri geçmişinizde tutmaz. İşiniz bittiğinde sekmeyi kapayarak size gizli siteleri ziyaret etme şansı verir. Eğer internette ayak izi bırakmak istemiyorsanız tarayıcınızda gizli özelliği kullanmanın zamanı geldi.

“Gizli mod”a nasıl geçilir?

Gizli özelliği Chrome tarayıcısında veya Chrome uygulamasında kullanmak istediğinizi varsayalım.

  1. Chrome adres çubuğunun sağında, dikey sıradaki üç düğmeye dokunun (bu, daha fazla özelliği getirir).
  2. Yeni Gizli sekmesine bakın. Buna dokunun ve yeni bir pencere açılır.
  3. Alternatif olarak, Control + Shift + N tuşlarına basmak sizi yalnızca bir adımda gizli moda gönderecektir.
  4. Gizli modda olduğunuzu ekranın ortasındaki ve sağ üst taraftaki gizli simgesinden anlayabilirsiniz.

Gizli simgeye ek olarak, ana ekranda gizli gezinmeyle ilgili şu uyarıları göreceksiniz:

Gizli moda geçtiniz. Artık özel olarak göz atabilirsiniz ve bu cihazı kullanan diğer kişiler etkinliğinizi görmeyecek. Ancak, indirmeler ve yer işaretleri kaydedilecek.

Chrome aşağıdakileri kaydetmeyecek:

  • Göz atma geçmişiniz
  • Çerezler ve site verileri
  • Formlara girilen bilgiler

Aktiviteniz hala aşağıdakiler tarafından görülebilir:

  • Ziyaret ettiğiniz web siteleri
  • İşvereniniz veya okulunuz
  • İnternet servis sağlayıcınız

Bunun anlamı şudur: Tarayıcılar genellikle ziyaret ettiğiniz sitelerin web adreslerini depolar ve daha sonra tekrar bulmanızı kolaylaştırır.

“Gizli mod” ne işe yarar?

Özel pencere olarak anılan gizli mod, göz atma geçmişinin depolanmasını engelleyen bir internet tarayıcısının ayarıdır. Normalde, herhangi bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, sayfanın gerektirdiği herhangi bir metin, resim ve çerez bilgisayarınızda saklanır. Ek olarak, doldurulan herhangi bir arama veya form otomatik tamamlama alanlarında saklanabilir. Gizli mod, tarayıcı penceresini kapattığınızda bu verileri unutur veya hiç kaydetmez.

OKUYUN  Apple, yüz maskesi ile yüz tanıma sorununu Apple Watch aracılığıyla çözecek

“Gizli mod” anonim demek değil

Gizli modu kullanmak, internette tamamen anonim olmanın bir yolu asla değildir. Konumunuzu, sık kullandığınız sitelerden gizlemez. Google hesabına giriş yaptıysanız, gizli modu seçseniz bile aramaları izlemeye devam eder. Görünüşe göre web tarayıcınız sizin hakkınızda arkadaşlarınızdan daha fazlasını biliyor. Yurtdışı gezileri aramanız, tatil paketleri için reklamların rastgele web sayfalarında veya instagram, facebook gibi sosyal alanlarda karşınıza çıkmaya başlaması garip geliyor olabilir. Anonim olmaktan uzak olsanız bile, gizlilik içinde göz atmanın bir çok iyi kullanımı var. Yerel kullanıcıların arama geçmişinizi görmesini engellemenin yanı sıra, yalnızca abonelere özel haber sitelerinde içerik okumayı engelleyen ödeme duvarlarından kaçınmak için de iyidir.

Ayrıca, başta verdiğimiz yurtdışı örneğindeki gibi, web siteleri ve reklam ağları tarafından yapılan rahatsız edici takibi de durdurur. Açık olan bir hesabınızı kapatıp başka hesaba girmek yerine, gizli modu kullanarak hesabınızdan çıkmanıza gerek kalmadan istediğiniz hesaba giriş yapabileceksiniz.