İlk çeyrek raporlarına göre Çinli teknoloji devi Xiaomi, Avrupa’da Apple’ı geçerek ikinci sıraya yükseldi. Bir başka Çinli marka olan OPPO’nun da satışları %153 oranında yükseldi.

Xiaomi başta olmak üzere Çinli firmaların yükselişi, geçtiğimiz günlerde dünya genelindeki telefon satışlarına ilişkin raporlarda görülüyordu. Avrupa’daki akıllı telefon satışlarına odaklanan bir rapor yayımlayan Canalys, 2021’in ilk çeyreğine ilişkin hazırlanan raporda Apple’ın ikinciliğini kaptırdığını ortaya çıkardı.
Xiaomi’nin %85 artışla Avrupa’daki pazar payı %23’e çıkarken, Apple’ın pazar payı da %22 oranında büyüdü. Fakat Apple, AB’deki satışların yalnızca %19’unu alabildi. Bu sayede Xiaomi, %35 pazar payına sahip olan Samsung’un ardından ikinci sıraya yerleşti.
Raporda öne çıkan başka bir detay bulunmamakla birlikte, satın alma gücü yüksek Batı Avrupa’da Apple hala ikinciliğini koruyor.
Bir başka Çinli telefon üreticisi OPPO da satışlarını %153 oranında artırdı ve %4 pazar payıyla Avrupa’da en çok akıllı telefon satan 4. marka oldu.
Yaptırımlardan dolayı satışları gittikçe düşen Huawei ise, bir önceki seneye göre %81 kayıp yaşadı ve Avrupa payı %3’e düştü.
OKUYUN  Xiaomi bu ayı rekor satışlarla kapattı