Yere düşen bir telefonun sesi korkutucu olabilir. Bazen telefon arkasına düşer ancak koruyucu telefon kılıfı , telefonun çizilmesini veya çökmesini önler. Diğer zamanlarda, telefon yüzüstü düşer ve ekran çatlamış mı yoksa parçalanmış mı emin olamazsınız. Bir ekran koruyucuyla, camın olası parçalanmalara karşı kurtarabilirsiniz. Telefonunuzu çiziklerden, izlerden veya çatlaklardan uzak tutacak Android ve iPhone için en iyi ekran koruyucuları sizler için derledik.

Ekran koruyucu nedir?

Ekran koruyucu, telefonunuzun ekranına yapışan ve onu fiziksel hasara karşı koruyan ekstra bir şeffaf plastik film veya sıvı tabakasıdır. Malzeme genellikle lamine cam veya poliüretandan yapılır ve cihazınızın şekline uyacak şekilde kesilir.

Düşme veya düşme durumunda ekran koruyucuyu değiştirmek, telefonun ekranını değiştirmekten çok daha kolaydır. Ayrıca, telefonun kullanım ömrü boyunca ekranı çok daha iyi durumda tutar.

Android ve iPhone için ekran koruyucu türleri

Dört ana ekran koruyucu türü vardır:

Temperli cam : Bu ekran koruyucusunun telefonunuzun ekranına uygulanması kolaydır ve hoş bir his uyandırır. Artı, çizilmeye ve düşmeye karşı koruma açısından plastik türünden daha kalın ve daha dayanıklıdır. Ayrıca, temperli cam ekran koruyucuyu gizlilik veya parlama önleyici gibi özelliklerle daha fazla çeşitte edinebilirsiniz.

Polietilen Tereftalat (PET) : Bu, en az darbe ve çizilmeye karşı koruma sağlayan ucuz, hafif, ince ve pürüzsüz bir ekran koruyucudur. PET koruyucusu telefonunuzun ekranına oldukça pürüzsüz bir his verirken, o kadar da sert değildir ve biraz sert olduğundan kavisli ekranlı telefonlarda uçtan uca gidemez.

Termoplastik Poliüretan (TPU) : Bu, çoğu plastik ekran koruyucu için kullanılan ince, esnek bir malzemedir. TPU, PET’ten daha iyi darbe korumasına sahiptir ve herhangi bir telefonda uçtan uca kullanılabilir. Bununla birlikte, bir sprey solüsyonu kullanmayı gerektirdiğinden kurulumu kolay değildir ve neredeyse lastiksi bir dokuya sahiptir.

OKUYUN  Apple katlanabilir iPhone için hazırlanıyor!

Sıvı Ekran Koruyucu : Bu tür bir ekran koruyucu, bir solüsyonu silip ardından parlatarak telefonunuza uygulanır. Koruyucu yalnızca bazı çizikleri önlemek için kullanışlıdır, yani sert çizikler yine de telefonunuzun gerçek ekranına geçebilir. Ayrıca sıvı ekran koruyucuları, telefonunuzu ciddi bir düşüşten koruyamaz.

Android ve iPhone için en iyi ekran koruyucuları

1. Otterbox AlphaGlass

Bu ekran koruyucu, güçlü koruma için çizilmez ve kırılmaz camdan yapılmıştır.

Koruyucu bir mikrofiber temizlik bezi, silecek kartı, toz giderme etiketi ve kurulum talimatları ile birlikte gelir. Ayrıca, çeşitli Otterbox kılıflarıyla çalışır ve özellikle Google Pixel 4 telefonlar için tasarlanmıştır .

2. Spigen AlignMaster Temperli cam ekran koruyucu

Spigen AlignMaster ekran koruyucunun en önemli özelliği, uygulama sırasında koruyucuyu mükemmel şekilde hizalamanıza yardımcı olan yükleyicisidir.

Temperli cam koruyucu sağlamdır ve çoğu Spigen telefon kılıfıyla çalışır. Bununla birlikte, koruyucu kamera veya gizlilik koruması sunmaz ve yalnızca iPhone XR ve iPhone 11 için tasarlanmıştır .

3. ZAGG InvisibleShield Ultra Vision koruma filmi

Kurulumu kolay bir ekran koruyucu istiyorsanız, ZAGG InvisibleShield akıllı filmi dikkate almaya değer. Film ıslak kurulum işlemi kullanır ve ekranınıza sağlam bir dayanıklılık katar.

Ekran koruyucusu, zararlı mavi ışığı filtreleyen koruyucu bir göz güvenli katmanına ve küçük çizikleri ve çizikleri iyileştiren kendi kendini onaran nano bellek teknolojisine sahiptir. Koruyucu, Samsung Galaxy Note 10+ telefonlar için en iyisidir ve her telefon kılıfı ile çalışır.

4. UniqueMe 2 Pack Tempered Glass gizlilik ekran koruyucu

UniqueMe ekran koruyucusu yalnızca ekranınızı çizilmelere veya hasarlara karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda renkli tasarımı sayesinde gizliliğinizi de korur . Bu, doğrudan ekranınızın önünde olmayan hiç kimsenin telefonunuzun ekranını göremeyeceği anlamına gelir .

Günlük parmak izi direnci için bir oleofobik kaplama dahildir ve kristal netliğinde görüntü için optimize edilmiş bir tasarıma sahiptir. Ayrıca, ekran koruyucusu, onları hasardan korumak için arka çıtçıtlara takabileceğiniz kamera lens koruyucularıyla birlikte gelir.

OKUYUN  Clubhouse logosunun ardındaki hikaye: Kim bu adam?

Bu koruyucunun ana dezavantajı, iPhone 11 Pro için tasarlanmış olması, diğer seçeneklerden biraz daha pahalı olması ve herkesin gizlilik koruması özelliğini istememesi.

5. JETech ekran koruyucu

JETech ekran koruyucu, bir kılavuz çubuk, toz giderme çubuğu, temizleme bezi ve kurulum talimatları ile birlikte üç adet temperli cam koruyucudan oluşan bir paket halinde gelir.

Koruyucunun son derece yüksek sertliği, çizilmelere karşı dirençli olmasını sağlar. Artı, toz tutmaz, parmak izine dayanıklıdır ve ucuzdur.

Koruyucu iPhone 6 / 6s / 7/8 ve SE 2020 için tasarlanmışken, bu iPhone’ların yuvarlak kenarı sayesinde tam ekranı kapsamıyor. Ayrıca kamera koruması ve gizlilik korumasından yoksundur.

6. Skinomi TechSkin

Galaxy S20 ve S20 +, ekranlarının çatlak veya paramparça olmasını istemeyeceğiniz daha pahalı Samsung amiral gemisi akıllı telefonlar arasındadır. Skinomi TechSkin ekran koruyucusu ile S20’nizin ekranını yırtılma, çizilme ve delinmelerden uzak tutabilirsiniz.

Yapılmıştır askeri sınıf TPU malzemesi, ekran koruyucusu değil sadece esnektir, aynı zamanda kendi kendini iyileştirme olduğunu iddia ve yüzde 100 risksiz ömür boyu yenileme garantisi ile geliyor.

Koruyucuyu telefonunuzun ekranına uygularken hata yapmanız durumunda ekstra bir koruyucu mevcuttur. Kurulumdan sonra telefonu kullanmadan önce ayarlaması için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun.

7. amFilm cam ekran koruyucu

AmFilm ekran koruyucusu temperli camdan yapılmıştır ve OnePlus 7 akıllı telefonunuzun ekranını zarardan korumak için tam ekran, uçtan uca koruma için tasarlanmıştır.

Koruyucunun takılması kolaydır ve yağa, parmak izlerine ve diğer lekelere karşı dayanıklıdır . Ayrıca oldukça dayanıklıdır, çizilmeye karşı dayanıklıdır ve dokunmatik ekran duyarlılığıyla tam uyumluluk vaat eder .

Ne yazık ki, amFilm ekran koruyucusu pek çok sağlam kılıfla uyumlu olmayabilir.

Telefonunuz için ekran koruyucu seçerken nelere dikkat etmelisiniz

  • Koruma : Daha iyi darbe koruması için, temperli camdan veya TPU malzemeden yapılmış bir ekran koruyucu kullanmanızı öneririz.
  • Uyumluluk : Telefonunuzun şekli, boyutu ve modeliyle uyumlu bir ekran koruyucu edinin. Satın almadan önce ekran koruyucunun hangi modellere uyduğunu öğrenmek için ürün açıklamasına bakın.
  • İşlevsellik : Bazı ekran koruyucu modelleri, bir gizlilik katmanı, parlama önleyici veya mavi ışığı azaltan katman ekler . Diğer koruyucular, ekranın yüzeyinde mikrop yayılmasını azaltmaya yardımcı olan antimikrobiyal kaplamalara sahiptir.
  • Kurulum / Uygulama : Çoğu ekran koruyucusunun bir tarafı yapışkandır, böylece doğrudan telefonunuzun ekranına yapıştırabilirsiniz.
OKUYUN  WhatsApp, Android kullanıcıları için video kapatma özelliği getirdi

Telefonunuzun ekranını temiz tutun

En iyi ekran koruyucu, telefonunuzun en kırılgan kısmı için bir kalkan görevi görerek, telefonun çizilmesini ve çatlamasını önler. Bir iPhone’unuz varsa Gorilla Glass düşmeye dayanacak kadar sağlam olabilir, ancak yine de arkayı darbeler, şok ve su gibi diğer hasar türlerinden korumak için dayanıklı bir koruyucu iPhone kılıfı satın almanız gerekir .