Hollywood'un en başarılı yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Quentin Tarantino, Pulp Fiction, Kill Bill ve Reservoir Dogs gibi birçok kültleşmiş yapıma imza atmış bir sinemacı. Tarantino son olarak verdiği bir demeçte, son yıllarda giderek sayısı çoğalan ve popüler olan süper kahraman filmleriyle ilgili konuştu.

Yakın zamanda yaptığı açıklamda, süper kahraman filmlerinin sinema sektörünü öldürüdüğünü ve  Marvel veya DC filmlerini yönetmeyeceğini açıklamıştı. Bu tip filmlerde çalışmayı  ‘maaşlı işlere’ benzeten Tarantino, bunu bir sanat olarak görmediğini söylemişti ve bu tip süper kahraman yapımlarının gelecekte bir anda gözden düşeceğini düşündüğünü belirtmişti. 

59 yaşındaki yönetmen, son olarak Marvel filmleri ve oyuncuları konusunda da yeni bir açıklamada bulundu.

"Yıldız olan oyuncular değil, karakterler"

Başarılı yönetmen Tarantino, ‘2 Bears 1 Cave’ isimli bir podcast’e konuk oldu ve burada Hollywood’un Marvel’laşması konusunda konuştu. Marvel filmleri nedeniyle artık gerçek film yıldızlarının çıkmadığını söyleyen yönetmen, “Hollywood’un Marvel’laşmasının bir parçası, bu oyuncuların belli rolleri oynayarak ünlü olması” ifadesini kullandı.

Ünlü yönetmen, telefondan film izleyenlere sitem etti Ünlü yönetmen, telefondan film izleyenlere sitem etti

Marvel oyuncularının aslında yıldız olmadığını, yıldız olanın karakterler olduğunu söyleyen Tarantino, “Bu kişiler film yıldızları değiller değil mi? Yıldız olan Kaptan Amerika ya da Thor. Bunu ilk söyleyen ben değilim. Daha önce birçok kez söylenmiştir. Ama durum böyle, asıl yıldız olan bu tarz karakterler.” dedi.

nlü sinemacı, onları küçümsemek için böyle bir açıklama yapmadığını, bunun Hollywood’un Marvel’laşmasının bir sonucu olduğunu da ekliyor.

Quentin-Tarantino-Thor-Ragnarok

"Hoşlanmadığım tek şey, sadece bu filmlerin yapılması"

İki Oscar sahibi Tarantino, Marvel filmlerinden nefret etmediğini, asıl problemin sadece bu filmlerin yapılması olduğunu da şu sözlerle anlattı:

“Küçükken Marvel çizgi romanlarına bayılırdım. Eğer bu filmler 20’li yaşlarımdayken çıksaydı çok mutlu olurdum. Ayrıca o zaman vizyona giren tek film de olmazlardı. Başka filmlerin arasında olurlardı. Bildiğiniz gibi 60 yaşıma geldim. Yani bu filmler için pek de heyecanlanmıyorum. Hoşlanmadığım tek şey, sadece bu filmlerin yapılması. Hayranlar ve hatta stüdyolar için heyecan uyandıran tek şey bunlar. Bu filmler, şu anki çağı temsil eden tek şey. Başka şeyler için pek fırsat yok. Beni rahatsız eden de bu.”

Tarantino, günümüz film çağını tarihin en kötüsü olarak yorumluyor. Kendi filmleri hakkında da konuşan Tarantino, en iyi filminin hangisi olduğu sorusuna Once Upon a Time In Hollywood cevabını verdi. Aslına bakarsanız bu film oldukça karışık yorumlar almıştı.

Peki siz Tarantino'nun açıklamalarıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda Megabayt ekibiyle düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.