Yandex'in 2011 yılından beri kullanımda olan taksi hizmeti Yandex Go, oldukça büyük bir hack olayıyla gündemde. Tıpkı ülkemizdeki BiTaksi gibi bir taksi uygulaması olan Yandex Go, bilgisayar korsanları tarafından hacklendi. Fakat bu sefer hackerlar kullanıcı bilgileri çalmak yerine farklı bir şey yaparak gündeme geldi.

Platformu hackleyen bilgisayar korsanları, onlarca taksiyi 1 Eylül 2022 sabahında Moskova’nın Kutuzovsky caddesine çağırdı ve adeta bir kaosa neden oldu. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile ortaya çıkan görüntüler, taksilerin yollarda uzun trafikler oluşmasına neden olduğunu gösterdi.

İşte taksilerin trafiği işgal etti o anlar:

Yandex Go, olayın ardından paylaştığı açıklamasında platformda bir sorun yaşandığını doğrulandı. Yapılan açıklamada “1 Eylül sabahı Yandex Taxi, saldırganların hizmeti kesintiye uğratma girişimiyle karşı karşıya kaldı - Fili bölgesinde birkaç düzine sürücü toplu sipariş aldı.” ifadelerine yer verildi. Bununla birlikte gelecekte benzer bir durumun yaşanmaması için uygulama algoritmasında şimdiden önlem alındığı paylaşıldı.

Hackerların yakalanıp yakalanmadığı henüz beli değil. Bu olay nedeniyle 40 dakika ila 2 saat aralığında süren trafik sıkışıklığı yaşandı ve sosyal medyaya bolca malzeme çıktı...