Geçtiğimiz günlerde hackerlar, düzinelerce taksi sürücüsünü şehir merkezine yönlendirmek için Yandex Taksi uygulamasına bir saldırı düzenlemişti. Perşembe sabahı gerçekleşen olayda, Moskova'nın her zaman yoğun olan Fili bölgesi, daha önce hiç yaşamadığı kadar bir trafik sıkışıklığı ile karşı karşıya kaldı.

Taksi uygulamasını hackleyip tüm taksileri aynı yere çağırdılar! Şehirde büyük kaos - VİDEO Taksi uygulamasını hackleyip tüm taksileri aynı yere çağırdılar! Şehirde büyük kaos - VİDEO

yandex taxi saldırısı (2)

Rusya'nın ünlü caddesindeki araba trafiği saldırı nedeniyle 40 dakika boyunca kitlendi

Yabancı haber kaynakları, bilgisayar korsanlarının, şehrin ana caddelerinden biri olan Kutuzovsky Prospekt'te düzinelerce sürücüye talimat vermek için Rusya'nın Yandex Taxi uygulamasına bir saldırı düzenlediğini bildirdi. Genelde sıkışık olan caddedeki araba trafiği yaklaşık 40 dakika boyunca kilitlenirken, Yandex düzenlenen saldırıyı çözmek için çalışma gerçekleştirdi.

yandex taxi saldırısı (3)

Yandex sözcüsü verdiği bir demeçte, "1 Eylül sabahı Yandex Taksi, saldırganların hizmeti kesintiye uğratma girişimiyle karşılaştı. Birkaç düzine taksi sürücüsü Moskova'nın Fili bölgesine toplu olarak bildirim aldı" dedi.

Yandex, uygulamasının algoritmasında değişikliğe gitti

Rusya'nın devlete ait TASS haber ajansıyla paylaşılan ayrı bir açıklamada ise Yandex, buna benzer olayların gelecekte meydana gelmesini önlemek için saldırının ardından yönlendirme algoritmasını elden geçirdiğini söyledi. Trafik sıkışıklığına neden olmak isteyen bilgisayar korsanları için bu olay, araç çağırma uygulamasına düzenlenen ilk saldırı örneklerinden biri oldu.

yandex taxi saldırısı (4)

Anonymous saldırıyı üstlendi

Anonymous ile bağlantılı olduğunu iddia eden birkaç Twitter hesabı, olayın arkasında hacktivist kolektifin olduğunu belirtti. Cuma günü, bir Anonymous hesabı, grubun Yandex Taxi uygulamasına karşı saldırıyı gerçekleştirmek için, Rusya- Ukrayna işgalinin başlangıcında kurulan gönüllü bir örgüt olan Ukrayna Bilişim Ordusu ile çalıştığını söyledi.

yandex taxi saldırısı (5)

Geçtiğimiz aylarda Anonymous bunlara benzer bir kaç saldırı daha düzenlemişti. Hatta ve hatta Kremlin ve Savunma Bakanlığı'na ait olan çok sayıda Rus hükümeti web sitesini çökerten bir siber saldırının sorumluluğunu üstlenmişti. Bilgisayar korsanları, o dönemlerde yaptığı açıklamada, “Ukrayna'nın Rus diktatör Vladimir Putin'den muzdarip olduğu bu dizi saldırılarına karşı, Ukrayna halkını desteklemeden edemedik” dedi.