Astrolab CEO'su Jaret Matthews, ilk yaptığı açıklamada, bu yeni anlaşmanın SpaceX'in ay yüzeyine yönelik ilk ticari kargo sözleşmesi olduğunu söyledi ve şirketinin uçuşa dahil olan birkaç müşteriden biri olduğunu belirtti.

spacex spaceship (2)

NASA, Jüpiter'in uydusundaki lav göllerini görüntüledi! NASA, Jüpiter'in uydusundaki lav göllerini görüntüledi!

Astrolab, Ay yüzeyinde ekipman, malzeme ve insan taşıyacağını umduğu bir araç inşa ediyor. Esnek Lojistik ve Keşif veya FLEX olarak adlandırılan Ay gezgini, bir Jeep Wrangler aracı boyutunda olduğu belirtiliyor ve bu da onu NASA'nın Mars'taki Perseverance gezgininden biraz daha büyük yapıyor. Ayrıca, kargolara yardımcı olmak hareket edebilen robotik bir kola sahiptir ve saatte 24 kilometreye kadar seyahat edebilir. Bunun yanı sıra iki astronot taşıma kapasitesine sahip olan FLEX'in Ay yüzeyinde seyahat eden en büyük gezici olacağını iddia ediyor.

2022'nin-en-iyi-uzay-fotograflari (24)

MatthewsAstrolab'ın, 2026 SpaceX Starship görevi sırasında kargo taşımak için gezgini kullanmayı bekleyen müşterilerinin olduğunu söyledi. Ayrıca uzay şirketi CEO'su FLEX'in Ay'da ve ötesinde kalıcı bir insan varlığı oluşturmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

"Nihayetinde hedefimiz hem Ay'da hem de Mars'ta bir gezici filoya sahip olmak. Ve gerçekten de bu araçları Dünya dışı ekonomi için nihai olarak katalizörler olarak gördüğümü düşünüyorum."

Editör: Enes Sapmaz