YKS tercih sonuçları açıklandı! 2022 YKS sonuçları nasıl öğrenilir? YKS sonuçları sorgulama ekranı linki YKS tercih sonuçları açıklandı! 2022 YKS sonuçları nasıl öğrenilir? YKS sonuçları sorgulama ekranı linki

Avustralya, Güney Galler'de bir çiftçi olan Mick Miners, arazisinin uzak bir bölümünde topraktan dışarı çıkan büyük siyah bir nesneyi ilk gördüğünde, bunun ölü bir ağaç olduğunu düşündü. Ancak daha yakından inceleyip uzmanlara başvurdu ve bu enkazın uzaydan düştüğünü öğrendi.

SpaceX'in düşen enkaz parçası heyecan verici olarak nitelendirildi

Araştırmalar sonrasında Avustralya Uzay Ajansı (ASA) bunun bir SpaceX kapsülünden düştüğünü söyledi. Uzmanlar, keşfi "nadir" ve "heyecan verici" olarak nitelendirdi, ancak ilerleyen zamanlarda bu tarz olayların daha yaygın hale gelebileceğini de belirtti.

SpaceX'in enkazı 9 Temmuz'da geniş bir tarla alanına düştü, ancak Mick Miners tarafından birkaç hafta sonra kadar keşfedildi. Ayrıca ilerleyen zamanlarda tarla yakınlarında iki parça daha bulundu ve ASA, daha fazla nesneyle karşılaşan herkesin SpaceX tarafından kurulan bir enkaz yardım hattıyla iletişime geçmesini istedi.

spacex enkazı düştü (1)-1

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden bir astrofizikçi olan Doktor Brad Tucker, cismin incelemesi için bölgeye çağrıldı. İnternette paylaşılan bir videoda Tucker, "Bütün bunları yakından görmek çok heyecan vericiydi, daha önce hiç bu şekilde düşen bir uzay çöpü görmemiştim" dedi.

Uzaydan düşen enkazlar genelde okyanusa düşüyor

İngiltere'deki Warwick Üniversitesi'nde astrofizik profesörü olan Don Pollacco, uzay enkazlarının karaya çarpmasının çok nadir olduğunu belirtti. Pallocco, "Büyük çoğunluğu gezegenin çoğunu kaplayan okyanuslara düşüyor" dedi.

spacex enkazı düştü (1)

Daha önce bahsettiğimiz üzere, özellikle son yıllarda uzaya gönderilen roketlerin sayısı büyük ölçüde arttığından, karaya düşen uzay enkazları daha yaygın hale gelebilir. Güneş ayrıca daha aktif olma döngüsüne giriyor, diyen Profesör Pollacco, bu olayın bir zincirleme etkisi olarak Dünya'ya düşen daha fazla enkaz olabileceğini söyledi.