YouTube 68 ülkede “Süper Teşekkür” adında yeni bir para kazanma sistemini test etmeye başladı. Bu özellik ile kullanıcılar beğendiği videolara belli bir ücret karşılığında özel yorumlar yapabilecek.

Dünyanın en büyük çevrimiçi video akış platformu olan YouTube, içerik üreticilerinin para kazanmasını sağlamak için yeni yöntemler arayışında. Şirketin resmi blog sayfasından duyurulan ve şimdilik beta kapsamında olan bu özellik, kullanıcıların içerik üreticilere “Süper Teşekkür” (Super Thanks) aracılığıyla bahşiş bırakmalarını sağlayacak. Süper Teşekkür özelliği, bir videoya belirli bir tutarda destek olunabilmesini sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar, destekledikleri içerik üreticilerine ufacık da olsa destek verebilecekler.

Türkiye’de henüz yok

Şu anda 68 ülkede kullanılabilen özellik, henüz Türkiye’deki içerik üreticileri için aktif değil. ı Süper Teşekkür özelliği ile 2 dolar, 5 dolar, 10 dolar ve 50 dolar olmak üzere dört farklı miktarda ödeme yapılabiliyor. Şirket, bu fiyat seçeneklerin ABD için geçerli olduğunu, diğer ülkelerde ise bu fiyatların eşdeğer tutarlarında seçenekler oluşturulacağını ifade ediyor. Süper Teşekkür özelliği ile bir videoya yorum yapan kullanıcı, balonların olduğu bir animasyon görecek. Ayrıca bu şekilde yapılan bir yorum, içerik üreticinin de görebileceği şekilde farklı bir tasarımla gösterilecek.

İçerik üreticilerinin canlı yayında para kazanabilmesini sağlayan Super Chat ve Super Stickers özelliğinin bir uzantısı gibi gözüken bu özellik bir videoya standart tasarımın dışında belirli bir bedel ödenerek yorumlar yapılabilmesini sağlayacak.

Kullanılabilen ülkeler

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Beyaz Rusya, Birleşik Krallık, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Estonya, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Güney Afrika, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, Honduras, Hong Kong, Hırvatistan, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Kolombiya, Kosta Rika, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Meksika, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Senegal, Singapur, Slovakya, Slovenya, Sırbistan, Şili, Tayvan, Uganda, Uruguay, Yeni Zelanda, Yunanistan.

OKUYUN  Spotify, oldukça kullanışlı yeni özelliklerini duyurdu!