YouTube Shorts, TikTok’tan esinlenilen ve Instagram’ın Reels platformuna benzer bir platform. YouTube Shorts ile içerik üreticileri kısa vidoları daha geniş kitlelere ulaştırabiliyor.

Google, YouTube Shorts’un ilerleyişini beğenmiş olsa gerek ki, içerik üreticilerini YouTube Shorts’a çekmek için önemli bir teşvik kampanyası başlattı. Şirket, TikTok rakibi platformunda içerik üreten üreticilere ayda 10 bin dolara kadar ödeme yapacağını açıkladı. YouTube, önümüzdeki yıl boyunca toplamda 100 milyon dolar ödeme yapmayı planlıyor.

İçerikler orijinal olmalı

YouTube, içerik üreticilerine karşı cömert davranırken, karşılığında özgün olmasını istiyor. Bu kadar yüksek miktarda para kazanmak için ele alınacak faktörler arasında üreticinin bir ay içinde ne kadar video yayınladığı ve bu videoların ne kadar kullanıcıya ulaştığı gibi önemli detaylar yer alıyor. Bununla birlikte kopyala yapıştır videolardan para kazanmayı engellemek için de videoların orijinal olması koşulunu koyuyor.

Günümüzde platformda TikTok’tan alınan videolar paylaşılıyor ve orijinal içerik üretimi oldukça az. Bu karar sayesinde Shorts’ta çok daha fazla orijinal videolar göreceğimiz anlamına geliyor. ‘Shorts Fonu’ olarak isimlendirilen bu 100 milyon dolarlık proje, YouTube’un Ürün Genel Müdürü Neal Mohan’a göre gelecekte uzun vadeli bir ölçeklenebilir para kazanma programına dönüşecek. Shorts’un bu programla geleceğinin nasıl etkileneceğini önümüzdeki aylarda somut bir şekilde göreceğiz.

OKUYUN  İşitme kaybını tamamen onaran 3D baskılı kulak zarı onarım yaması üretildi