Sosyal medyanın ülke siyasetlerini ve ekonomilerini şekillendirmeye başladığı  günümüzde, Türkiye çağın gerisinde kalmadı, kendi yerli ve milli sosyal medya uygulamasını oluşturdu: Yaay! Türk Telekom çatısı altında projelendirilen Yaay uygulaması ile dünyaca ünlü sosyal ağ platformu Twitter’a ciddi bir rakip gelmiş oldu. Peki Yaay nedir? Nasıl kullanılır? Nereden indirilir? Bu soruların yanıtını, tüm ayrıntılarıyla haberimizde bulacaksınız… İşte karşınızda: Yerli ve milli sosyal medya uygulaması!

Yaay, Türkiye merkezli bir sosyal medya platformudur. TT Ventures tarafından 2 Eylül 2020 tarihinde Türk Telekom çatısı altında açılmıştır.

Yaay, kullanıcılara sınıflandırma yapısına ve içerik paylaşımına göre farklı rozetler sunar. Kullanıcılar ilgi alanlarına göre favori kategorilerini seçebilirler. İstediğiniz paylaşıma yorum atabilirsiniz ve beğenebilirsiniz. Uygulamanın beğeni kısmı Facebook’a benzerken, dilediğiniz paylaşımı tekrar paylaşabilme kısmı Twitter’a benzemektedir. Fakat bu sosyal medyalardan Yaay’ı ayıran en büyük özelliklerden biri, Yaay’da “beğenmeme” tuşunun bulunması.

Instagram, Facebook gibi sosyal ağ kullanıcıları “beğenmeme” tuşunun gelmesini isteseler de bu dileklerine diğer platformalarda ulaşamamışlardı.

Yapılan açıklamaya göre Yaay, sosyal medya platformlarındaki birçok farklı özelliği sadece tek bir uygulamada bir araya getirerek, özellikle gençlerin kullanım alışkanlıkları düşünülerek kurgulanan bir uygulama. Yaay’da kullanılacak rozet ve puan sistemi önümüzdeki dönemde kullanıcılara başka avantajlar da sağlayacak. Yaay kullanıcıları, puan toplamak için gönderilerini ve eylemlerini kullanabilecek, ardından bu noktalara göre çeşitli aktivitelerden yararlanabilecek.

Yaay ücretli mi?

Uygulamanın ilk sürümü Eylül 2020’de yayınlanan Yaay, ücretsiz olarak indirilip kullanılabilir.

Yaay uygulamasının yazılım…

Yaay uygulaması, Teal Telecom Group şirketlerinden TT Ventures Proje Geliştirme A.Ş. Mobil uygulama geliştirme şirketi Appyap tarafından yazılmış ve geliştirilmiştir. Uygulamanın kurucusu Emre Meriç, “Yaay’ı yabancıların da ilgisini çeken bir mecra olarak konumlandırıyoruz. Uygulamanın genel özelliklerini belirlerken bölgedeki ülkelerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını kontrol ettik. Yaay’ın kısa vadede komşu ülkelerde de kullanılabileceğine inanıyoruz” diye konuştu. Meriç, Yaay uygulamasının sürekli güncellenmeye devam edeceğine işaret ederek, “Yaay’ı sürekli geliştiriyoruz. İleride uygulamamıza birçok özellik katacağız” dedi.

OKUYUN  Instagram'dan nasıl para kazanılır?

Verilen bilgilere göre, Yaay’da kazanılacak rozet ve puanlar önümüzdeki dönemde kullanıcılara başka avantajlar da sağlayacak. Yaay kullanıcıları, puan toplamak için gönderilerini ve eylemlerini kullanabilecek ve daha sonra bu noktalara göre çeşitli aktivitelerden yararlanabilecek.

Yaay nasıl indirilir?

Yaay’ı kullanmak isteyen kullanıcılar Google Play Store veya AppStore’dan indirebilirler. Uygulamaya kayıt olduktan sonra diledikleri gibi kullanmaya başlayabilirler.

APP STORE LİNKİ: https://apps.apple.com/tr/app/yaay-sosyal-medya/id1523479939

GOOGLE PLAY LİNKİ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yerli.sosyal&hl=tr&gl=US