Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, gönderilen fotoğrafları sıkıştırıyor. Bu sorun özellikle büyük dosyalarda meydana geliyor ve karşı tarafın düşük resim kalitesi ile karşılaşmasına neden oluyor. Bu sorunu yaşamamak için farklı yöntemler geliştiren kullanıcılar, fotoğraflarını Belge olarak gönderiyor.

Kalite bozulması sorununu kalıcı olarak çözmek için WhatsApp, fotoğrafları yüksek çözünürlükte göndermek için adımlar attı. Geliştirdiği özelliği Android ve iOS işletim sistemli telefonlar için erişime açtı. Artık kullanıcılar birbirlerine gönderecekleri fotoğrafların kalitesini yüksek tutabilecek.

WABetaInfo tarafından aktarılan bilgilere göre, uygulamada üç farklı fotoğraf kalitesi seçeneği sunulacak. WABetaInfo, test programına katılan Android ve iPhone kullanıcılarının kullanabileceği özelliğin ekran görüntüsünü paylaştı. WABetaInfo, fotoğrafların orijinal kalitesinin minimum seviyede düşeceğini belirtti. WhatsApp’a eklenen seçenekler şu şekilde:

  • Otomatik (Önerilen): Bu seçenek, ağ hızına bağlı olarak görüntüleri sıkıştırıp sıkıştırmama kararını WhatsApp’a bırakacak.
  • En iyi kalite: Mümkün olan en iyi görüntü kalitesi sağlanacak.
  • Veri tasarrufu: Veriden ve depolama alanından tasarruf etmek için görüntüler sıkıştırılacak.

Bilmeniz gereken en önemli detay: “En iyi kalite”yi seçmek, fotoğrafların yüzde 100 orijinal kalitede gönderileceği anlamına gelmiyor. WhatsApp sadece sıkıştırma işlemini biraz daha hafif uyguluyor ve orijinal kalitenin yüzde 80 kadarını koruyor. Ayrıca görüntünün çerçeve boyutları 2048×2048 pikselden büyükse yeniden boyutlandırılıyor.

OKUYUN  WhatsApp’ta kendinizle nasıl sohbet edebilirsiniz?