Günümüzde bir milyar kişiyi aşan kullanıcıya sahip olan WhatsApp, yakında kullanıcılarına yeni bir özellik sunacak gibi gözüküyor. WhatsApp, 24 saat içinde kendiliğinden kaybolacak süreli mesaj ve yeni arşiv özelliğini test etmeye başladı. Bu bahsedilen özelliklerin ne zaman yayımlanacağı henüz bilinmemekte.

Uygulama, şimdilik gönderdiğiniz mesajların 7 gün sonra otomatik olarak silinmesini sağlıyor. Fakat yeni özellikle bu süreyi 24 saate indirgeyebileceksiniz.

Türkçe’de ‘Süreli mesajlar’ olarak kullanıma açılmış olan özellik, şu anda yalnızca 7 günlük süre seçeneğine sahip. Twitter’da yapılan bazı paylaşımlara göre ise şirket, mesajların gönderildikten 24 saat sonra otomatik olarak silinmelerini sağlayacak olan yeni özelliği test ediyor.

Mesajlar, daha kısa süre içinde otomatik olarak silinebilecek:

WhatsApp’ın 24 saat özelliğini tam olarak nasıl sunacağını henüz bilinmese de bu özellik muhtemelen süreli mesajlara bir zaman seçeneği olarak eklenecek. Yani sohbette süreli mesajları etkinleştiren WhatsApp kullanıcıları, mesajlarının otomatik olarak silineceği zaman 7 gün veya 24 saat seçeneklerinden birini seçebilecekler.

Bunun yanı sıra WhatsApp’ın arşivlere yeni bir deneyim katacağı da Twitter’da belirtiliyor. WhatsApp’a eklenecek yeni özellikle birlikte arşivlediğiniz sohbetlere yeni mesaj geldiğinde o sohbetler artık arşivden çıkmayacak. Sohbetlerin arşivden çıkarılıp çıkarılmayacağı kullanıcının seçiminde bağlı olacak.

WhatsApp, son olarak geçtiğimiz hafta yayımladığı v2.212.3.19 sürümüyle birlikte kullanıcılara yeni bir özellik sunmuştu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, gönderdikleri bir videonun sesini devre dışı bırakarak videonun sessiz olmasını sağlayabilir oldular. Bu özellik, yaklaşık bir aydır test aşamasındaydı. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğimiz yeni özelliklerin de önümüzdeki haftalarda kullanıma açılabileceğini söyleyebiliriz.

OKUYUN  WhatsApp kendi ayağına sıktı! Kullanıcılar o uygulamaya kaçıyor...