Sosyal medya devi Twitter, ücretli abonelik sistemi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Twitter attığı son adım ile direkt olarak abonelik sistemi şekillendirmek üzere Scroll isimli bir girişimi satın aldı.

Scroll, Vox, The Daily Times, BuzzFeed ve USA Today gibi sitelerde reklamsız içerik okuma deneyimi sunan bir girişim. Gerçekleşen satın alımın değeri açıklanmadı.

Twitter’ın halen nasıl bir ücretli abonelik sistemi sunacağı kesin olarak bilinmiyor. Fakat şirket, bu yılın başında Revue platformunu bünyesine katarak planları hakkında bir ipucu vermişti. Revue, kullanıcıların kendi haber bültenlerini hazırlayıp yayınlamalarına izin veren bir servisti. Bu uygulamanın da Twitter’ın ücretli abonelik hizmetinde büyük bir rol oynaması bekleniyor.

Twitter Ürün Başkan Yardımcısı Mike Park, Scroll’un satın alımı hakkında Twitter’da paylaştığı blog yazısında da buna işaret eden ifadelere yer verdi:

“Son derece meşgul kitlelerimize kusursuz bir okuma deneyimi sunmak ve yayıncıların bugünün iş modellerinden daha fazla para kazanmalarını sağlayacak daha temiz içerikler sunmalarına olanak tanımak için bugüne kadar yaptıklarını yeniden hayal etmek istiyoruz.”

“(Abonelik hizmeti hakkında) Bir Twitter abonesi olarak, aboneliğinizin bir kısmı içeriği oluşturan yayıncılara ve yazarlara gidecek şekilde favori haber kaynağınızdaki makaleleri veya Revue’den bir yazarın haber bültenini kolayca okuyabileceğiniz Premium özelliklere erişim sağlamayı hayal edin.”

Nuzzel isimli uygulama da Twitter’a geçti

Scroll’un 2019 yılında satın aldığı Nuzzel isimli, Twitter’da takip ettiğiniz kişilere göre size içerik sunan Nuzzel da Twitter’ın oldu. Nuzzel’ın sahipleri, yaptıkları açıklamada Scroll’un satın alınmasıyla kendi uygulamalarının bu hafta kapatılacağını açıkladı.

Fakat Nuzzel’ın farklı bir versiyonunun ilerleyen zamanlarda büyük oranda uygulamaya geleceğini Twitter Ürün Başkan Yardımcısı Mike Park duyurdu:

“Nuzzel hayranları: Nuzzel’ın en iyi yanlarını Twitter’a nasıl getireceğimizi keşfetmek için bir ekip oluşturuyoruz.”

OKUYUN  Zoom'dan yeni dönem!