Twitter, COVID-19 aşıları hakkında yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için yeni kurallar getirdi. Yeni politikaya göre şirket, yanıltıcı tweet’leri ”yanıltıcı” diye etiketleyecek ve kuralları defalarca ihlal eden hesapları yasaklayacak. 

Twitter daha önce aşıların zararlı veya gereksiz olduğu iddiaları gibi aşılarla ilgili ”zararlı” yanlış bilgileri yasaklamıştı. Yeni kurallara göre Twitter, ”yanıltıcı bilgiler” içeren tweet’lere göze çarpam etiketler ekleyecek. Ayrıca, bu tür iddiaları defalarca tweet atan hesaplar için daha katı cezalar verecek: Twitter hesaplarını kapatacak. 

Yeni etiketler, Twitter’ın seçim sırasında kullandıkları etiketlere benziyor. ”Bu tweet yanıltıcı” derken ”Sağlık yetkililerinin neden COVID-19 aşılarını çoğu insan için güvenli bulduklarını öğrenin.” diyecek. Twitter alıntı tweet’lere izin verse de, diğer kullanıcıların ”yanıltıcı” tweet’leri retweet’lemesini engelleyecek. 

Şirket ayrıca, ”yanıltıcı” bilgiyi tekrar eden suçluların cezalanmasına da izin verecek bir sistemi de uygulamaya koyuyor. İlk uyarıdan sonra, kullanıcılar aşı hakkındaki yanlış bilgileri paylaştıkları için geçici olarak askıya alınacaklar. Beşinci ”yanıltıcı” bilgiden sonra kalıcı bir yasak olan, Twitter hesaplarının kapanmasıyla ceza sonuçlanacak. Twitter bir blog gönderisinde, ”Bu sistemin kullanılması yoluyla, insanları belirli içeriklerin kurallarımızı neden ihlal ettiği konusunda eğitmeyi umuyoruz, böylece davranışlarını ve kamuya açık sohbetler üzerindeki etkilerini daha fazla değerlendirme fırsatı elde etmelerini umuyoruz.” dedi. 

Facebook geçtiğimiz günlerde COVID-19 aşıları hakkındaki yanlış bilgilerin yanı sıra diğer aşılarla ilgili iddiaları da yasakladığını duyurdu. TikTok ve YouTube, aşılarla ilgili yanlış iddiaların yayılmasını engellemek için politikalar geliştirdi. Twitter ise aşı ile ilgili yanlış bilgileri engelleyen en yeni platform oldu. 

OKUYUN  George Floyd davasını gösteren kanal Twitch tarafından kapatıldı!