Twitch, yeni politikasını hayata geçirecek. Böylece, çevrimdışı veya diğer platformlarda gerçekleşen olaylar sebebiyle insanlara karşı disiplin cezaları uygulaması başlayacak. Şirket, davranış politikasını genişletti. Böylece, genişletilen taciz ve nefret dolu davranış politikası kapsamında kullanıcılarını hizmet dışındaki eylemlerinden de yasaklayabileceğini açıkladı.

Genişletilmiş yeni politikayla beraber, hem Twitch’in içerisinde hem de dışında gerçekleşen suistimallere yönelik çalışacak. Yeni politika şöyle çalışıyor; örneğin bir kullanıcı Twitch’in yanı sıra Instagram’da bir yayıncıyı taciz ediyorsa, platform tarafından engellenecek.

Güncellenen yen politikayla beraber, suistimallere yönelik mücadele etmek için ikinci kategori oluşturuldu.

Twitch, kullanıcıları için güvenli bir platform oluşturmak istiyor

Platform ise bu kararlara yönelik; “topluluğumuza zarar verme potansiyeli en yüksek davranışlara odaklanarak, bu eylemler tamamen Twitch dışında gerçekleşse bile, Twitch topluluğu için önemli bir güvenlik riski oluşturan ciddi suçlara yanıt vereceği düşünülüyor” açıklamasında bulundu.

Twitch’in istemediği olaylar arasında; ölümcül şiddet, ve şiddet içeren aşırılık, terör eylemleri, küçük çocuklara cinsel istismar, cinsel saldırı ve taciz olayları örnek verilebilir.

Şirketin konuyla ilgili yaptığı açıklamanın devamında;  “Twitch dışında gerçekleşen davranışlar için ilerlemeden önce ilgili kanıtları paylaşmak için kolluk kuvvetlerine ve diğer hizmetlere daha fazla güvenmeliyiz” ifadelerine de yer verdi.

Twitch’in  bu politikalarını ileride daha fazla suistimal olaylarını kapsayacak şekilde büyüteceği düşünülüyor.

Twitch, platform dışı suiistimal olaylarına cevap verebilmesi adına, üçüncü taraf bir soruşturma amaçlı hukuk bürosu da kurdu.  Ayrıca bu tür eylemleri bildirmek için özel bir e-posta adresi oluşturdu: OSIT@twitch.tv.

Platform, e-posta adresine gönderilen mesajların kesinlikle gizli tutulacağını, sadece az sayıda Twitch çalışanıyla ve hukuk firmasıyla paylaşacağını da açıkladı.

OKUYUN  Mansur Yavaş, Twitch platformunda Pqueen programına konuk olacak